sobota, 21 lipiec 2018 10:41

Masz niepotrzebny strój komunijny? Podaruj go dzieciom ze Wschodu

Napisał
Masz niepotrzebny strój komunijny? Podaruj go dzieciom ze Wschodu Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie ogłosił zbiórkę niepotrzebnych strojów pierwszokomunijnych, które chce przekazać dzieciom z krajów byłego Związku Radzieckiego.

– W Polsce zakończył się już czas I Komunii św. i ich rocznic. Często stroje pierwszokomunijne, alby i komże pozostają w domach i nie zostaną już nigdy użyte. Tymczasem w wielu parafiach za wschodnią granicą takich strojów brakuje. Często wierni zdobywają je w wielkich trudnościach. Naszym pragnieniem jest by Polacy podzielili się tymi strojami z rodzinami, które rzeczywiście ich potrzebują. Chodzi o nie tylko o to, by pozbyć się tego co nam zalega i jest niepotrzebne, ale by z życzliwością dla naszych sąsiadów zrobić dobry uczynek, wesprzeć potrzebujących i by te stroje dalej służyły – mówi ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Z tym związana jest możliwość nawiązania kontaktu z mieszkańcami wschodu. W zależności od chęci parafia, szkoła, klasa czy poszczególna rodzina mogą wraz z komżą przekazać list ze zwrotnym adresem, tak by nawiązać relacje i dać możliwość podziękowania, a może nawet odwzajemnienia życzliwości.

Za wschodnią granicą do I Komunii świętej przystępuje mniej dzieci niż u nas. Komunie odbywają się w różnych terminach i stroje, które u nas już się nie przydadzą, tam mogą zostać wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Potrzebujących jest wielu. Jedna z sióstr zakonnych pracujących na Syberii prosiła mnie, że jeśli tylko będzie taka możliwość ona część strojów zawiezie do Rosji, za jezioro Bajkał do parafii w której pracuje.

Potrzeby są duże, zachęcam do zaangażowania się i dzielenia się dobrem. Na początek potrzeba ok. 200-300 sztuk alb i komży pierwszokomunijnych – mówi ks. Leszek Kryża TChr.

Dary można przynosić do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15 lub przesłać na adres

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

JE/wschod.misje.pl
Czytany 398 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png