wtorek, 24 lipiec 2018 10:34

II Krasnosielcka Pielgrzymka Parafialna do Szubienicy

W sobotę 23 czerwca br. po raz drugi parafianie z Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Kantego w Krasnosielcu wyruszyli na trasę pielgrzymki dziękczynnej. Wzięło w niej udział ponad 170 pielgrzymów. Trasa wiodła spod kościoła parafialnego do oddalonych 6 kilometrów Raków, gdzie znajduje się miejsce pamięci nazywane Szubienicą. Wspólnie z pątnikami wędrował ks. Jan Orzechowski, który jest pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia.

Na starcie zebrała się liczna grupa pielgrzymów w różnym wieku, wielu – po raz drugi. Wśród nich około 80-osobowa grupa zuchów, harcerzy i instruktorów z Hufca Maków Mazowiecki, którzy pielgrzymując, kończyli swój rok harcerski.

Po krótkiej modlitwie ruszyliśmy na trasę zabezpieczaną przez wozy strażackie z OSP z Chłopiej Łąki i Raków. Maszerowaliśmy w kilku intencjach. Przede wszystkim chcieliśmy podziękować Panu za otrzymane w ostatnim roku łaski. Modliliśmy się również za uczestniczących w powstaniu styczniowym bohaterskich obrońców ziem polskich, straconych w lesie za Rakami. Każdy też kroczył we własnej intencji. Ruszaliśmy ze śpiewem na ustach i radością w sercach. Pogoda nam sprzyjała. Śpiewy przerywaliśmy, by skupić się nad modlitwą różańcową i jej tajemnicą.

Po krótkim postoju, po około dwóch godzinach marszu dotarliśmy do celu, gdzie uczestniczyliśmy w mszy polowej. Ołtarz stanął w lasku przy drodze do Papiernego Borku, gdzie znajduje się płyta upamiętniająca miejsce stracenia schwytanych przez oddział Kozaków żołnierzy z oddziału Edwarda Rolskiego, wycofujących się po nieudanej potyczce w folwarku drążdżewskim w 1863 r. W hołdzie powstańcom ks. Jan odprawił Mszę Świętą, zachęcając zebranych wokół ołtarza harcerzy i wiernych do przykładnego służenia Polsce całym swoim życiem.

Dziś wszak za Polskę ginąć nie musimy, ale swoje życie na służbę Bogu, ludziom i Ojczyźnie oddać powinniśmy. Schola pana Bernarda zadbała o oprawę muzyczną. Przed Eucharystią emerytowany nauczyciel historii Tadeusz Kruk krótko przybliżył historię miejsca i zdarzenia z okresu powstania 1863 r.

Po odprawieniu Mszy Świętej ks. Jan oraz strażacy i gospodynie z okolicznych wsi – Raków, Papiernego Borku i Chłopiej Łąki zaprosili wszystkich na suty poczęstunek na plac koło remizy. Były czekolady dla każdego dziecka, ciastka, ciasta i cukierki. Każdy mógł się posilić upieczoną na ognisku kiełbaską i świeżym chlebem, poczęstować się herbatą i chłodnymi napojami. Dodatkową atrakcję dla dzieciaków zorganizował proboszcz naszej parafii – ks. kan. Andrzej Kotarski, który zaprosił sztukmistrza. Ten zabawiał dzieciaki sprytnymi sztuczkami dobrą godzinę, budząc ogromne zainteresowanie.

To była bardzo udana pierwsza wakacyjna sobota. Przeżyta na chwałę Bogu i w modlitewnej wspólnocie. A mieszkańcy wsi, składając ks. Janowi życzenia imieninowe, zaprosili wszystkich uczestników pielgrzymki do siebie – ku uciesze wszystkich – za rok. I obiecaliśmy, że za rok, chwaląc Pana, znowu popielgrzymujemy do Raków.