środa, 01 sierpień 2018 10:02

Łomża: Pątnicy 34. Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyli na szlak [FOTO/VIDEO]

Napisał
Mszą święta koncelebrowaną w łomżyńskiej katedrze rozpoczęła się 34. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył biskup Janusz Stepnowski z którym wspólnie razem modlili się biskup Tadeusz Bronakowski, biskup senior Stanisław Stefanek oraz kapłani posługujący i wspierający modlitwą pielgrzymkę.

Łomżyńskich pielgrzymów już po raz szósty odprowadzał biskup Janusz Stepnowski. Pasterz diecezji przyznał w rozmowie z Radiem Nadzieja, że bardzo podziwia tych wszystkich, którzy wyruszają by pielgrzymować, bardzo często poświęcając czas swojego urlopu. Biskup nie ukrywał też swojej radości z obecności młodych.

Pielgrzymka to najdłuższe rekolekcje w drodze i naprawdę młody człowiek ma szanse by odkryć Boga i odwieczne prawdy. Ale jest to też szansa na oderwanie od komputera i internetu by być razem z innymi. A młodzi ludzie dzisiaj bardzo potrzebują by być ze sobą razem i to nie być razem przez internet ale razem fizycznie, obok maszerując – mówił w rozmowie z Radiem Nadzieja.

Każdy z pątników niesie intencje i to nie tylko swoje własne, ale też te pozbierane od przyjaciół i znajomych. Jak wskazywali sami pielgrzymi intencja bardzo pomaga w pielgrzymowaniu. Czym bardziej osobista i ważna tym mocniej motywuje do pokonywania trudności.

Brat Wiesław jeden z pielgrzymkowych weteranów, bo na pielgrzymi szlak wybrał się już po raz dwudziesty dziewiąty nie wyobraża sobie życia bez pielgrzymowania. Pielgrzymka daje siłę na przeżycie całego roku – mówił w rozmowie z Radiem Nadzieja. To takie ładowanie akumulatorów, jak ktoś raz pójdzie to będzie już chodził. Ze mną idą też moi synowie, jeden z nich już od kilku lat pełni służbę w pielgrzymkowym ambulansie. Ale najważniejsze są intencje i modlitwa. Modlę się za wszystkich. Przyjaciół, znajomych i za panią redaktor też się pomodlę – dodawał z uśmiechem kierując się do katedry na mszę św.

A to nie jedyna rodzina, która uczestniczy w pielgrzymce. Natalka ma cztery lat i już czwarty raz będzie uczestniczyć w drodze na Jasną Górę wraz ze swoją mamą i trójką rodzeństwa. Mama zdradziła, iż wcześniej chodziła na pielgrzymki jak była jeszcze panienką, a później przyszedł czas przerwy i cztery lata temu wraz ze starszymi dziećmi postanowiła wybrać się na pątniczy szlak i potwierdziła to co mówiło wielu pielgrzymów. Pielgrzymka to taki szczególny czas trudu, ale trudu, który jest lekki w porównaniu z tym codziennym zmaganiem się z prozą życia. a poza tym z Bogiem i Matką Najświętszą wszystko jest możliwe.

Z Łomży wyruszyło ponad sto osób, każdy z plecakiem intencji tych własnych  i powierzonych. Dlaczego idą? Siostra Gienia odpowiada krótko: siedem lat temu dostałam zaproszenie od Matki Bożej i tak co roku do niej idę. Dopóki starczy sił będę odpowiadać na to zaproszenie.

Dziś pielgrzymi pokonają 40 km. Pierwszy godzinny postój pielgrzymi mają w Śniadowie, gdzie czeka na nich Adoracja Najświętszego Sakramentu i posiłek przygotowany przez mieszkańców Śniadowa. Na wieczór dotrą do Sulęcina Szlacheckiego skąd jutro udadzą się w dalszą drogę. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia.
 
Czytany 484 razy

Media

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png