czwartek, 09 sierpień 2018 13:21

Wyszków: Rowerami na Jasną Górę

Ponad 90-osobowa grupa z Wyszkowa wyruszyła w rowerową pielgrzymkę do Częstochowy. Przed nimi około 365 km, które muszą pokonać w 5 dni.

Rowerowe pielgrzymki organizowane są przez parafie św. Wojciecha od 9 lat. Jak zauważył proboszcz tejże parafii ks. kan. Roman KaraśTaka forma wędrówki na Jasną Górę z roku na rok podoba się coraz większej grupie wiernych. W tym roku na rowerową pielgrzymkę zdecydowało się ponad 90 osób. Ich przewodnikiem duchowym jest ks. Zbigniew Borawski, wikariusz parafii św. WojciechaJednym z piękniejszych porównań naszego całego życia to porównanie do pielgrzymowania. Kiedy do czegoś dążymy, musimy pokonać jakiś trud. Ale to są tylko takie etapy. Jednak każdy z nich powinien prowadzić nas do tego głównego celu, jakim jest zbawienie – mówił podczas porannej homilii.

Część uczestników nie pierwszy raz będzie pokonywać drogę do Częstochowy jednośladem. Nauczeni doświadczeniem, wiedzieli jak przygotować się do takiej wyprawy – Trening czyni mistrza, czyli trzeba ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a po drugie to wiara – mówił jeden z wyszkowian, który ma za sobą również piesze pielgrzymki. Jak przyznał – rowerowe są znacznie trudniejsze. Tu mamy mniej czasu, żeby dotrzeć na Jasną Górę. Wszyscy jedziemy jednakowym tempem. Trasa też nie jest prosta, bo w dalszych etapach będzie czekać nas jazda pod górę. Poza tym, tutaj człowiek nie liczy tylko na siebie, ale też na rower. Trzeba go dobrze sprawdzić. W tamtym roku z żoną, już po pierwszym etapie drogi musieliśmy wymienić rower na inny.

Dzisiaj (09.08) pątnicy pokonają około 105 km. Trasa co roku jest modyfikowana i ulepszana – mówi kierownik pielgrzymki, Sławomir Wiśniewski. Wyszkowianie jadą w nie więcej, jak 15-osobowych grupach, między którymi musi być zachowane minimum 200 metrów odległości. Będą kierować się w stronę Tłuszcza, gdzie czeka ich pierwszy postój. Następnie jadąc przez Poświętne, Dębe Wielkie i Celestynów dotrą do Góry Kalwarii, gdzie zostało przygotowane miejsce noclegowe. Nad ich bezpieczeństwem czuwa 12 osób.

MG