niedziela, 02 wrzesień 2018 11:55

Oazowicze podsumowują wakacje

Entuzjazm, wspomnienia i wzajemna wymiana kontaktów tworzyły atmosferę Powakacyjnego Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Diecezji Łomżyńskiej.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym zawiązaniem wspólnoty o godzinie 09:30 w ogrodach położonych przy Domu Księży Emerytów w Łomży, zorganizowane było z myślą o uczestnikach tegorocznych letnich rekolekcji oazowych. Brała w nich udział między innymi Magdalena Frydrych:

W tym roku byłam na Oazie Nowego Życia III stopnia, skupionej wokół tematu: „Kościół – matka. Matka – Kościół”. Spotkanie odbywało się w Wilnie, moderatorami byli ks Aleksander Suchocki oraz ks Michał Cherubin. Całość oceniam bardzo pozytywnie. Właściwie pierwszy raz byłam za granicą i cieszę się, że Ruch Światło-Życie dał mi taką możliwość. Bardzo dużo zwiedzaliśmy. Codziennie byliśmy w innym kościele. Zrozumiałam również, że do Kościoła reprezentowanego w osobach kapłanów możemy zwracać się z każdą sprawą. Było również wspomniane, że każdy z nas tworzy wspólnotę wierzących, co powinno dawać nam umocnienie do reprezentowania godnej postawy chrześcijańskiej.

Magdalena Frydrych w rozmowie z dziennikarzem Radia Nadzieja Pawłem Dąbkowskim podkreśliła też, że siłą Kościoła jest zapewnienie miejsca młodym ludziom do realizowania się w różnych przestrzeniach, rozwoju i kształtowania swoich umiejętności. Chłopcy mogą być lektorami, ale też zgłaszać się do psalmów, czytań i służby porządkowej. Dziewczęta mogą spróbować swoich sił w scholach. Jest jeszcze cała masa różnych funkcji, które czekają we wspólnotach – dodaje uczestniczka letnich rekolekcji.

Jednym z głównych punktów spotkania była wspólna Msza Święta koncelebrowana przez bpa Janusza Stepnowskiego w Katedrze p.w. św. Michała Archanioła w Łomży. W homilii biskup Janusz podziękował wszystkim animatorom, moderatorom i uczestnikom rekolekcji, odniósł się również do logo Ruchu Światło-Życie, wskazując na aspekt krzewienia Ewangelii w gronie rówieśników i własnej rodziny

Przed Eucharystią oazowicze wzięli udział w godzinie świadectw. Osoby chętne mogły w tym czasie opowiedzieć o swoich wrażeniach i wspomnieniach związanych z wakacyjnymi rekolekcjami. Był to również czas umocnienia, ważny dla uczestnika Michała Potockiego, który od trzech lat bierze udział w podsumowaniu wakacji oazowych

Bardzo się cieszę, że godzina świadectw jest wpisana w Powakacyjny Dzień Wspólnoty. Świadectwo jednego człowieka może dokonać zmian w życiu innego, dodać odwagi, pozwolić spojrzeć inaczej na własne doświadczenia. Ciężko jest mówić o swoich odczuciach, gdy cały kościół jest wypełniony rówieśnikami. Wszyscy jesteśmy jednej wiary, ale i tak człowiek się krępuje. Kobiety z pewnością łatwiej znoszą takie emocjonalne momenty, ale świadectwo mężczyzn jest niemniej potrzebne.

Michał Potocki wyjechał w tym roku na rekolekcje Ruchu do Myszyńca i Białego Dunajca jako uczestnik i animator. Pogoda nie było najlepsza, ale dzięki temu mogliśmy się skupić na prawdziwych powodach, dla których pojechaliśmy w góry. Poznać Boga – podsumowuje oazowicz.

Trzy lata temu w Ruchu Światło-Życie swoje miejsce odnalazła uczestniczka Małgorzata Polkowska, która podczas tegorocznych wakacji była animatorką na Oazie Nowej Drogi I stopnia. W jej kameralnej grupie były cztery dziewczyny w wieku 13 lat. Nie zabrakło rozważania Słowa Bożego, ale też rozmów o chrześcijańskiej codzienności, szkole, modzie itd. Zaciekawiło mnie, kiedy jedna z uczestniczek stwierdziła, że droga naszej wiary jest jak pójście ciemną doliną przez trudną ścieżkę pełną kamieni. Jednak kiedy trzymamy Jezusa za rękę, niczego nie musimy się lękać. Bardzo mądre słowa – podkreśla Małgorzata Polakowska.

Ruch Światło-Życie powstał w Polsce. Jego założycielem jest urodzony na Górnym Śląsku Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, inicjator życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnoty Chrystusa Sługi oraz Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Początki sięgają lat 50′ ubiegłego wieku. Ruch jako całość składa się z kilku wspólnot, w których są osoby świeckie i duchowni. Ma zasięg międzynarodowy, działając w 30 krajach, między innymi w Chinach, Chile i Brazylii. W skład polskich struktur wchodzi moderator generalny – w Polsce jest nim ks. Marek Sędek z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim – oraz moderatorzy diecezji. Od 25 sierpnia bieżącego roku posługę tą w diecezji łomżyńskiej pełni ks. Dawid Kulesza z parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży.

PD / foto xRSz