poniedziałek, 10 wrzesień 2018 09:50

Diecezjalne Dożynki w Dąbrówce [FOTO]

Około siedmiu tysięcy pielgrzymów przybyło do sanktuarium Matki Bożej Dąbrowskiej, Królowej Ludu Kurpiowskiego w Dąbrówce w gminie Lelis. W tegorocznych Dożynkach Diecezjalnych wzięło udział ponad 100 delegacji z wieńcami i darami ołtarza.

Dożynki są uwieńczeniem pracy na roli i podsumowaniem zbiorów, mimo że rolnicy jeszcze ich nie zakończyli. Podczas uroczystej Mszy św. bp Janusz Stepnowski podziękował rolnikom za plony. Zwrócił też uwagę na liczne wyzwania, które stoją przed rolnictwem. – Ten rok pokazał nam jak wiele wysiłku trzeba włożyć, żeby chronić nas od suszy. Pan Bóg dał nam tę ziemię w administrację, a my staramy się, aby wyżywiła ona wiele osób. Trud rolniczy jest bardzo ciężki, dlatego tym rolnikom, którzy są wierni ziemi, dziękujemy. Niech Pan Bóg im błogosławi w tym wielkim trudzie – mówił bp Janusz Stepnowski.

Ten rok był dla rolników szczególnie trudny ze względu na suszę. – Straty oszacowano na około 30-40% z produkcji roślinnej. Ci, u których przekroczyły one 70% produkcji dostaną 1 tys. zł wsparcia od hektara. U nas będą to kredyty preferencyjne dla wszystkich rolników, którzy złożyli wnioski suszowe. Czas składania wniosków już się skończył i w większości gmin zakończyło się szacowanie szkód, a protokoły trafiają teraz do wojewody – mówiła Anna Śniadach, wiceprzewodnicząca rady powiatu ostrołęckiego.

W rozmowach z rolnikami podkreślali oni swoją wielką radość, jakiej doświadczają przy tworzeniu wieńców, ale jednocześnie zwracali uwagę na trudy, które wiążą się z tą pracą. – Mój dziadek był rolnikiem, mój ojciec nim jest i ja też w przyszłości chciałbym nim zostać. To ciężka praca, ale potrafi dawać wiele radości – mówił jeden z przyszłych rolników.