wtorek, 02 październik 2018 13:27

W stulecie parafii uroczyste poświecenie kościoła w Borkowie

Konsekracja kościoła to historyczne wydarzenie w życiu każdej wspólnoty parafialnej. Takiej radości 29 września doświadczyli wierni z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Borkowie. Uroczystej konsekracji dokonał biskup Janusz Stepnowski.

Uroczyste poświęcenie kościoła nie jest jedynie aktem zewnętrznym, kończącym długotrwałe prace przy jego budowie. Jest bardzo ważnym aktem liturgicznym, przez który biskup, jako pasterz Kościoła diecezjalnego, publicznie i uroczyście przeznacza wzniesioną przez wiernych budowlę na świątynię Bożą, aby w niej gromadziła się miejscowa wspólnota wiernych.

A dla mieszkańców Borkowa było to wyjątkowe wydarzenie z jeszcze jednego powodu. Właśnie w tym roku mija setna rocznica powstania parafii. I w końcu  po 86 latach można uznać budowę kościoła za zakończoną.

Uroczystą  mszę św. z udziałem bpa Tadeusza Bronakowskiego, kapłanów i wiernych, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski, poprzedziła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez pochodzącego z parafii Borkowo ks. Marka Muzyka.

Na początku uroczystości bp Janusz Stepnowski pobłogosławił wodę i pokropił nią wiernych, którzy stanowią duchową świątynię oraz ściany kościoła i ołtarz. Po homilii kanclerz kurii ks. kan. Artur Szurawski odczytał specjalny dokument, przygotowany w trzech egzemplarzach, poświadczający akt konsekracji, który został podpisany przez biskupów, kapłanów i przedstawicieli parafii. Jeden z egzemplarzy dokumentu, po zamknięciu go w specjalnej tulei, został zamurowany pod ołtarzem świątyni wraz z relikwiami św. Felicyty – męczennicy. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, Ordynariusz Łomżyński odmówił modlitwę konsekracji. A następnie, wspólnie z biskupem Tadeuszem Bronakowskim, namaścił Krzyżmem Świętym ołtarz oraz w czterech miejscach ściany kościoła. Później Biskup okadził ołtarz, a diakon dokonał okadzenia miejsc namaszczenia świątyni i wiernych. Po tym ołtarz został nakryty białym obrusem, na ołtarzu zapłonęły świece, przypominające że Chrystus jest światłością świata. Światłami zajaśniała również cała świątynia. Na tak przygotowanym ołtarzu została odprawiona Msza św., będąca najważniejszą częścią obrzędu.

W homilii biskup Janusz nawiązał do historycznej rocznicy powstania parafii w roku 1918 i zwrócił uwagę na ogromne zaangażowanie wiernych, którzy bardzo się starali, by w Borkowie powstała samodzielna parafia. Mówił też o trudzie budowania kościoła, który zakończył się w 1932 roku, a tak naprawdę w dniu konsekracji kościoła i oddania go na wyłączność Bogu. Biskup przypomniał też, iż poświęcenie kościoła dokonuje się w święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

Aniołowie to istoty, które żyją przed Bogiem, które twarzą zwrócone są w kierunku Boga, ale też w ich imionach ukrywa się to słowo El, a El to, po hebrajsku, sam Bóg – mówił biskup. Od tak wielu lat parafianie w tej parafii są wpatrzeni w ten piękny obraz, a z drugiej strony w tabernakulum, w którym ukrywa się sam Jezus Chrystus. Jeśli człowiek jest w tego Boga wpatrzony, jeśli jego życie jest przesiąknięte modlitwą, to na jego obliczu też można odczytać Boże przesłanie.

Dzisiejsza uroczystość zaprasza nas wszystkich aby każdy z nas stał się po trochu każdym z tych trzech archaniołów . to posłannictwo o aniołach odnosi się do każdego chrześcijanina, do każdego, który żyje w tej parafii, aby stawał się aniołem w swojej parafii, w tej miejscowości. Starajmy się przemieniać w anioły w naszej parafii, w naszym społeczeństwie. Chciałbym podziękować przy okazji za wasze zaangażowanie na rzecz tego kościoła . tak wielu aniołów żyło w tej parafii. Tak wielu ludzi, którzy świadczą o Chrystusie przez swoje zaangażowanie  na rzecz wspólnoty parafialnej, żyło i żyje w tej parafii. Nie tylko na rzecz budowy tego kościoła, tak jak to uczynili wasi przodkowie . Ten kościół jest zbudowany z cegieł ale fundamentem kościoła są ludzie. Jeśli zabraknie ludzi w tym kościele, zabraknie tych, którzy się modlą, zabraknie tych aniołów, to i ta budowla straci swój właściwy sens. Kościół jest po to, aby tu zanosiła się modlitwa – mówił biskup Janusz.

Na zakończenie w ramach ogłoszeń parafialnych głos zabrał proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Wróblewski, który podziękował biskupowi za poświecenie kościoła, a swoim parafianom za zaangażowanie i przygotowanie kościoła i jubileuszowej liturgii. Biskup udzielając pasterskiego błogosławieństwa zachęcił wiernych by po zakończonej mszy św. oddali cześć i ucałowali nowo poświęcony ołtarz.

Joanna Ekstowicz