poniedziałek, 08 październik 2018 09:50

Ostrów Maz.: Spotkania formacyjne KWC

W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęły się spotkania formacyjne dla członków i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Dzieło realizowane jest przez Ruch Światło-Życie, polega na dobrowolnym wyrzeczeniu się np. alkoholu w intencji osoby uzależnionej. Spotkanie odbyło się w bibliotece parafialnej, poprowadził je diecezjalny moderator Krucjaty, ks. Mateusz Rakusiewicz:

Inicjatywa naprawdę rokuje. Trzeba podkreślić, że stworzyła się oddolnie, na prośbę ludzi zaangażowanych. Na początku spotkania rozmawialiśmy o tym, że jesteśmy umiłowani przez Boga. Korzystaliśmy przy tym z Psalmu 139. To podstawowa, ale bardzo potrzebna nam prawda, zawarta w Słowie Bożym. Nie możemy zapominać, że naszymi braćmi są również ci, którzy z jakiegoś powodu uwikłali się w różne nałogi. Słowa, postawa i całe świadectwo życia ks. Franciszka Blachnickiego nie pozostawiają tu żadnych wątpliwości.

Spotkanie miało charakter modlitewno-dyskusyjny i zorganizowane było w oparciu o konspekt stworzony w ramach kampanii: „Nie piję, bo kocham” opracowanej przez Centralną Diakonię Wyzwolenia. Sporą część uwagi uczestnicy spotkania poświęcili tematyce poczucia własnej godności. Ksiądz Mateusz Rakusiewicz podkreśla, że w walce o trzeźwość powinniśmy pamiętać o duchowości, ale też nie odrzucać działań z zakresu psychologii. Do Krucjaty nie można nikogo zmuszać, ponieważ wówczas idea dobrowolnego wyrzeczenia się traci sens. Duchowny wielokrotnie nawiązywał do Pisma Świętego, mówiąc również o godności ludzkiej:

Każdy człowiek ma wartość, ale nie każdy jest tego świadomy. To odkrycie może autentycznie zmienić czyjeś życie. Poczucie własnej wartości budowane jest często na podstawie opinii drugiej osoby. Niezmiernie ważne, aby ta opinia była prawdziwa. Osoba wpływająca na nasze poczucie wartości powinna być kimś zaufanym. Tym lepsze zmiany zajdą w naszym życiu, im bardziej będziemy otwarci na działanie Boże. Bóg chce angażować się w nasze życie. Pragnie również postawić konkretnych ludzi na naszej drodze, aby pomogli nam odbudować poczucie własnej wartości – wyjaśniał ks. Mateusz.

Spotkania będą organizowane w pierwsze czwartki miesiąca. Na tym nie koniec. W parafii regularnie odbywają się Msze święte w intencji trzeźwości, można wziąć w nich udział w drugi czwartek miesiąca. Warto też dodać, że w najbliższą niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 11:00 do ołtarza zostaną przyniesione deklaracje udziału w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, podpisane w wakacje.

Bezpośrednią inspiracją do powołania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka były słowa św. Jana Pawła II skierowane do Polaków 23 października 1978 roku. Papież powiedział: Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła.

Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego podczas jego kolejnej wizyty w kraju. Było to dokładnie 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu.

PD