poniedziałek, 15 październik 2018 21:05

„Był Hiobem naszych czasów” – ks. Czesław Oleksy o zmarłym kapłanie

W wieku 80 lat zmarł ks. Edward Buczyński, emerytowany kapłan diecezji łomżyńskiej pochodzący z miejscowości Buczyno-Mikosy niedaleko Wysokiego Mazowieckiego.

W kapłaństwie przeżył ponad pół wieku, dokładnie 57 lat. wykształcenie zdobywał między innymi w Stanach Zjednoczonych. Jako wikariusz posługiwał na jednej parafii, w Romanach. Sylwetkę zmarłego duchownego biskup łomżyński Janusz Stepnowski w słowie wstępnym podczas Mszy świętej pogrzebowej: W wieku 1962 ks. Buczyński udał się na studia. Sześć lat później zdobył doktorat z prawa kanonicznego. Następnie aż do roku 2015 przebywał w Stanach Zjednoczonych, służąc na różnych parafiach. Przybył w cień naszej łomżyńskiej Katedry, z której wyszedł na świat jako kapłan.

Msza święta odbyła się w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży, gdzie ks. Edward Buczyński spędził ostatnie lata swojego życia na cichej modlitwie. Przypomniał o tym ks. Czesław Oleksy w swojej homilii, nawiązując również do postaci biblijnego Hioba: Zakonnicy kamedulscy twierdzą, że Bóg mówi do człowieka w ciszy. Niektórzy ludzie doskonale odczytują te znaki, inni potrzebują bardziej wyraźnych wskazówek. Śmierć ks. Edwarda Buczyńskiego jest właśnie znakiem czasu. Czekał na imieniny, a doświadczył tajemnicy śmierci. Spójrzmy na Hioba. W swojej młodości był szczęściarzem, miał wszystko – piękną żonę, zdolne wspaniałe dzieci, majątek. Tymczasem jego życie zaczęło się kruszyć. Zaczął przegrywać, tracić zdrowie. Stał się łazarzem, ale do końca ufał Panu Bogu. […] Ks. Edward był niezwykle zdolnym człowiekiem, ambitnym. Mógł bardzo wiele. W ciągu zaledwie sześciu lat skończył prawo kanoniczne, zdobył tytuł doktora, później jeszcze na Uniwersytecie Warszawskim skończył polonistykę. Był więc absolwentem dwóch odrębnych wydziałów – podkreślał ks. Czesław Oleksy.

Zmarły ks. Buczyński posługiwał do 2015 roku w Ameryce, gdzie między innymi pomagał przy organizacji biblioteki i archiwum, podejmował działania jednoczące Polaków.

Ciało śp. Ks. Edwarda Buczyńskiego zostało pochowane na cmentarzu katedralnym, w grobie kapłańskim.

pd