poniedziałek, 19 listopad 2018 11:09

Akademia głoszenia Ewangelii. Kolejny rok szkoły ewangelizatorów

Drugi rocznik Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji rozpoczął spotkania. Kontynuują nauki, które pomogą im być lepiej głosić Ewangelię. Wszyscy mają już za sobą pierwszy rok formacji i pragną kształcić się dalej.

Pierwszy rok był bardzo bogaty w treść i dał mi wiele praktycznych wskazówek. Uświadomiłem sobie rzeczy, których wcześniej nawet nie dostrzegałem w ewangelizacji dnia codziennego. Dzięki zajęciom uzupełniłem braki. Miałem też okazję słuchać wielu wspaniałych ludzi – arcybiskupa Rysia, Martę Mendrek oraz ks. Krzysztofa Kralkę – podkreśla uczestnik Piotr Ochtera.

„Chłopiec z chlebami” – to nazwa kursu, który odbył się w ramach spotkania. Podkreślone zostało między innymi, że powołanie jest w pierwszej kolejności osobistą relacją z Bogiem. Dopiero z niej kształtują się obowiązki, powinności i zadania.

Korzystamy z fragmentu Ewangelii, gdzie chłopiec przynosi koszyk z kilkoma chlebami i rybami. Jezus rozmnaża te pokarmy w pełnym dostatku. Chcemy w ten sposób ukazać ewangelizatorów jako ludzi, którzy mając niewiele, są w stanie z pomocą Bożą dać światu bardzo dużo – mówi ks. Jacek Czaplicki, jeden z pomysłodawców Szkoły Ewangelizacji w diecezji łomżyńskiej.

Do końca roku formacyjnego realizowane będą jeszcze co najmniej dwa kursy. Całość skierowana jest do katolików świadomych swojej roli w Kościele. Perspektywa czasowa zakłada stworzenie w diecezji łomżyńskiej tzw. Diakonii ewangelizacji – grupy ludzi odpowiedzialnych w swoich parafiach za organizowanie i przeprowadzanie dzieła ewangelizacji.

Aby dobrze i autentycznie ewangelizować, należy samemu mieć poukładane życie. Sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z małżeństwa i pracy zawodowej – te proste rzeczy świadczą o naszym pragnieniu świętości w na co dzień. Człowiek świecki ewangelizuje stylem życia, musi być spójny. Zaangażowanie świeckich w dzieło ewangelizacji to moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Współpraca z Kościołem jest ważna, słyszałam nawet, że czasami świecki może dotrzeć z Ewangelią tam, gdzie kapłan nie ma wstępu. Każdy chrześcijanin powinien dążyć do tego, by być żywą Ewangelią, której nie można odłożyć na półkę – mówi Iwona Gąsiewska, posługująca na kursie.

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji została powołana w listopadzie 2017 roku, we współpracy z Pallotyńską Szkołą Nowej Ewangelizacji.

Nadal trwają zapisy na pierwszy rok zajęć. Szczegółowych informacji udziela ks. Jacek Czaplicki pod numerem telefonu 501 015 086.

pd