poniedziałek, 17 grudzień 2018 16:22

Spotkanie otwarte Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów

O ewangelizacji w parafii rozmawiali uczestnicy spotkania otwartego realizowanego w ramach Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. Sobotnie spotkanie odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gościem specjalnym był założyciel Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, ks. Krzysztof Kralka.

Duchowny skupił się na parafiach jako głównych ośrodkach głoszenia Słowa Bożego i chrześcijańskiej aktywności. Podkreślił również „kunszt” ewangelizacyjny pierwszych chrześcijan.

– – Byli ludźmi nieprawdopodobnie oddanymi i wierzącymi z całych sił w to, co mówią. Przewodników spośród siebie wybierali na podstawie autorytetu moralnego, pracowitości i miłości. Byli małą strukturą, znali się i darzyli szczerą wzajemną serdecznością. W epoce Cesarstwa Rzymskiego, w czasach wielkiego moralnego zepsucia mówiono o nich, że byli „święci”, czyli inni – pracowici i ukształtowani duchowo, miłosierni – podkreśla ks. Krzysztof Kralka.

Duchowny przypomniał, że w ciągu niemal 100 lat Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie rozeszła się po całym Rzymie. Musiało to świadczyć o głębokim zaangażowaniu apostolskim i postawach, które pociągały tłumy. Ks. Krzysztof Kralka wskazał  też na istotę parafii nie jako przyczółku samotności kapłańskiej i pustych nabożeństw, ale miejsca konkretnej współpracy całej społeczności wiernych.

– Zgadzam się z tym, że parafia odgrywa ważną rolę w dziele ewangelizacji. O jej jakości nie świadczy liczba wspólnot, wystrojenie ołtarza i organy. Parafia to przede wszystkim ludzie. Ksiądz nic nie zrobi w pojedynkę, nawet jeśli będzie mówił najlepsze kazania. Myślę, że jesteśmy w stanie wrócić do czasów prawdziwego rozkwitu parafii. Wszystko zależy od nas – podsumowuje Beata Kobus z Myszyńca, uczestniczka.

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej została utworzona dekretem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w październiku 2017 roku. Obecnie kształci ewangelizatorów świeckich i duchownych na dwóch rocznikach. Koordynatorem jest ks. Jacek Czaplicki.

pd