czwartek, 31 styczeń 2019 09:37

Egzaminy jak żadne. Sesja w Instytucie Muzyki Kościelnej

Zasady muzyki, harmonia modalna, improwizacja czy organoznawstwo – to tylko wybrane przedmioty konieczne do zaliczenia podczas trwającej właśnie sesji egzaminacyjnej w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży.

Każdy oceniany jest przez komisję indywidualnie, zarówno pod kątem wiedzy merytorycznej, ale też umiejętności wokalnych i muzycznych. Studenci, którzy przez pół roku uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach, są teraz poddani weryfikacji. Na każdej  uczelni przychodzi taki czas, kiedy trzeba zmierzyć się ze stanem swojej wiedzy i umiejętności – mówi dyrektor Instytutu ks. Kazimierz Ostrowski.

Skład komisji dostosowany jest do zdawanego przedmiotu. Wiedzę o liturgice na roku V sprawdza ks. inf. dr Jan Sołowianiuk, śpiew liturgiczny, emisję głosu i kształcenie słuchu ocenia grono złożone z mgr Małgorzaty Domagały Rogalskiej i Romualda Milewskiego. Wśród sprawdzających wiedzę z zakresu historii muzyki, organoznawstwa i prawodawstwa muzyki liturgicznej jest między innymi mgr Sebastian Adamczyk – wykładowca i rzeczoznawca w specjalności budownictwa organowego. Aby być dobrym organistą i wykonywać utwory z właściwymi emocjami, nie wystarczą zręczne palce. Potrzeba też wiedzy o instrumencie, utworze, wykonawcy i epoce. Najważniejszym przesłaniem muzyki kościelnej jest piękno. A piękno wymaga zaangażowania ciała i umysłu – podkreśla Sebastian Adamczyk.

Do egzaminów przystąpi łącznie ponad 40 studentów. Niektórzy z uwagi na urlopy i problemy zdrowotne, będą musieli sprawdzić się w innych terminach. Takiego problemu nie ma pochodząca z Zarąb Kościelnych 23-letnia Ewa Rakowska, organistka tamtejszej parafii: Do egzaminów człowiek przygotowuje się cały czas. Musi to być systematyczna praca z tygodnia na tydzień. Stres zawsze człowiekowi towarzyszy, ale bycie organistą jest zadaniem odpowiedzialnym i należy od siebie wymagać zawsze, nie tylko przed sesją.

pd