wtorek, 12 luty 2019 13:39

Aniołowie zazdroszczą im cierpienia? – Dzień Chorego w łomżyńskim szpitalu

Kaplica szpitalna jest miejscem, w którym Msze święte odprawiane są każdego dnia. Codziennie kapelan łomżyńskiego szpitala odwiedza chorych w ich salach, udziela sakramentu namaszczenia chorych, Eucharystii, a więc czy dla samych zainteresowanych Światowy Dzień Chorego w jakikolwiek sposób różni się od wszystkich innych dni w roku? Tak, bo kieruje ich wzrok ku tej, którą nazywamy uzdrowieniem chorych, ku Maryi, której objawienie w Lourdes wspominamy 11 lutego.

Jeśli mnie nie uzdrowisz, poskarżę się Twojej mamie – tak brzmiały słowa modlitwy pewnego chłopca, o którym w kazaniu podczas Mszy świętej opowiedział ks. Robert Bączek. Prostota i wiara tego chłopca sprawiły, że stał się cud, i chłopiec został uzdrowiony. Mimo to w wielu przypadkach nawet Maryja nie mogła zaradzić temu, że ktoś był i pozostał chory:

W Fatimie dzieci prosiły o łaskę zdrowia chorych. Nieraz przez wstawiennictwo Maryi natychmiast następowało czyjeś uzdrowienie, innym razem Maryja mówiła: jeśli chory będzie się przez rok modlił na różańcu, wyzdrowieje, jeszcze innym razem Maryja mówiła, ze chory wyzdrowieje gdy odbędzie szczerą spowiedź i się nawróci. Były jednak prośby o uzdrowienie których Maryja nie mogła spełnić. Także Jezus uzdrawiał wielu, ale nie wszystkich. Dlaczego tak jest? To trudne pytanie. Pewnym jest natomiast, że na tajemnicę cierpienia my, ludzie wierzący powinniśmy patrzeć poprzez tajemnicę krzyża. Przez cierpienie dokonało się zbawienie świata, a skoro tak jest to cierpienie przed obliczem Boga ma olbrzymie znaczenie. Nawet św. Faustyna pisała, że gdyby aniołowie mogli zazdrościć ludziom to zazdrościli by nam Komunii Świętej i cierpienia  – mówił ks. Robert Bączek.

Cierpienie to dla chorych słowo klucz. Cierpieniem naznaczony jest nieraz każdy ich dzień, każda chwila. To co pomaga przetrwać to właśnie wspomniane szukanie sensu i siły w tajemnicy cierpienia Chrystusa. Po rozmowie z chorymi łomżyńskiego szpitala widać jasno, że pomocą w codziennym zmaganiu z cierpieniem jest dla nich modlitwa, a szczególnie modlitwa różańcowa: Nieraz mimo wielkiego bólu, zapominam o wszystkim. Mam wrażenie, że nie ma mnie tu, gdzie jestem, czuję się lekka i mam w sercu pokój. Wierzę, że Maryja jest przy mnie i pomaga mi przejść przez ten trudny czas – mówiła jedna z pacjentek oddziału onkologicznego. Kiedyś żyłam z dnia na dzień, teraz gdy jestem przykuta do łóżka cieszę się małymi rzeczami, tym, że ktoś mi życzy zdrowia, że się do mnie uśmiechnie, że jest – dodaje inna pacjentka.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na życie papieża Polaka. Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, a więc we wspomnienie objawień Maryi w Lourdes. Hasłem tegorocznego XXVII Światowego Dnia Chorego, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Beata Borkowska