poniedziałek, 18 luty 2019 11:55

Wyszków: Bezalkoholowy bal na…185 par! [FOTO]

Już po raz 22. miłośnicy bezalkoholowej zabawy zgromadzili się na balu organizowanym przez wspólnotę Domowego Kościoła w Wyszkowie. Z roku na rok uczestników tego wydarzenia jest coraz więcej, choć w skali kraju problem z alkoholizmem nie maleje, mówił na spotkaniu ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

370 osób wzięło udział w Balu Bezalkoholowym, zorganizowanym 16 stycznia przez wspólnotę Domowego Kościoła. W imieniu wspólnoty wszystkich gości przywitali Dorota i Dariusz Galuba wraz z moderatorem rejonowym ks. Adamem Hrycem, wikariuszem parafii pw. Świętej Rodziny. Choć zainteresowanie taką formą karnawałowej zabawy w Wyszkowie wzrasta, to jednak nie przekłada się to na ogólnopolskie statystyki – Niestety spożycie alkoholu w naszej Ojczyźnie ciągle rośnie. Przeciętny Polak wypija około 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Kiedy sto lat temu odzyskiwaliśmy niepodległość spożycie alkoholu było dziesięć razy mniejsze – mówił bp Tadeusz Bronakowski. Jak zaznacza biskup około miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a każdego roku przez legalnie sprzedawany alkohol umiera 11 tysięcy Polaków. Alkohol nie jest witaminą, jest groźnym narkotykiem. Groźnym, bo sprzedawanym legalnie – podkreślił biskup i apelował o wypracowanie nawyku do życia w trzeźwości – jeśli w ciągu tego pokolenia nie wypracujemy cnoty trzeźwości, tj. całkowitej abstynencji albo sięgania po alkohol rzadko i w symbolicznych ilościach, to Polski już nie będzie.

O zaangażowaniu samorządu gminnego w profilaktykę uzależnień mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski – Miasto Wyszków od lat ma ścieżkę edukacyjną skierowaną do różnych grup wiekowych, jeśli chodzi o promowanie trzeźwego stylu życia i to nie tylko w kwestii alkoholu, ale również pozostałych używek. Włodarz miasta podkreślił też, że wydarzenia takie jak ten bal są najlepszym sposobem do promowania trzeźwości jednocześnie współpracując ze społeczeństwem, które daje przykład pozostałym.

Zebranym uczestnikom balu towarzyszyła również młodzież oazowa, która formuje się w Ruchu Światło-Życie – to szczególnie dla nich, przedstawicieli młodego pokolenia, dorośli świadczyli o swojej abstynencji. Po błogosławieństwie biskupa tradycyjnie polonezem wszyscy rozpoczęli XXII Bal Bezalkoholowy. O taneczną zabawę zadbał zespół „Verus” z wodzirejem Piotrem Folwarskim na czele. Bal wsparli: Gmina Wyszków, Henryka i Andrzej Rucińscy (Zakłady Mięsne „Somianka”), Agnieszka i Stanisław Ponichtera (Dom Weselny „Sylwia”), Magdalena i Marek Miłoszewscy (fotobudka STAR).

Zdjęcia z balu znajdują się TUTAJ.

MG