poniedziałek, 25 luty 2019 09:43

O Słowie Bożym w Szkole Ewangelizatorów

Poznanie Słowa Bożego i doświadczenie jego mocy było celem Kursu Emaus, który zakończył się w sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Trwał dwa dni.

Wzięli w nim udział uczestnicy I roku powołanej w Łomży Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji, skupiającej wiernych między innymi z Grajewa, Jedwabnego, Wyszkowa, Rzekunia, Ostrołęki i Myszyńca. Temat przewodni to Pismo Święte, jego rola w głoszeniu Dobrej Nowiny. Z jednej strony poznajemy Słowo Boże, napełniamy się nim. Z drugiej zaś uczymy się posługi Słowem Bożym bliźniemu, aby również poznał Boga i wzrastał – mówi ks. Jacek Czaplicki, koordynator Szkoły.

Kurs składał się z części teoretycznej, nie zabrakło też dynamik – spotkań aktywizujących w grupach, opartych na rozmowie i wspólnym dzieleniu się słowem. Do tego modlitwa i liturgia.

Kurs daje nowe spojrzenie na to, jak czytać i lepiej rozumieć Pismo Święte, żyć nim na co dzień. Mówimy przecież o Słowie Bożym, które powinno odgrywać zasadniczą rolę w dziele ewangelizacji. Zostało spisane bardzo dawno temu, mimo to jest świetnym ciągle aktualnym drogowskazem na drodze do lepszego życia i zbawienia człowieka – mówi Adam z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łapach. Mężczyzna podkreśla też, że najczęstszym błędem podczas lektury Pisma Świętego jest brak koncentracji i odpowiedniej refleksji nad tym, co Bóg mówi w danym fragmencie konkretnemu czytelnikowi.

Kurs prowadzili członkowie wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu pod opieką ks. Andrzeja Surdykowskiego, przy wsparciu osób z Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. W tym samym czasie odbywało się spotkanie II roku Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. Starsi doświadczeniem uczyli się, jak przygotować i przeprowadzić tzw. Seminarium Odnowy Wiary.

pd