wtorek, 19 marzec 2019 10:07

Sekret męstwa. Dziś uroczystość św. Józefa

Wezwania litanii do św. Józefa nazywają go troskliwym obrońcą Chrystusa, opiekunem dziewic, głową Najświętszej Rodziny a nawet opiekunem Kościoła Świętego. Z całą pewnością był on podporą Bożej Rodzicielki, wybranym przez Boga na opiekuna Syna Bożego. Siła, którą się odznaczał nie była wyłącznie fizyczna. Cechowała go niezwykła odwaga i ufność Bogu, która popchnęła go nawet do wiary w to, że ukochana kobieta która była dziewicą, poczęła z Ducha Świętego.

Źródłami wiedzy o św. Józefie jest tradycja, podania, a także objawienia prywatne zawarte m.in. w „Życiu Maryi” napisanym na podstawie objawień błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich. Św. Józef był człowiekiem który pracował fizycznie, troszczył się o potrzeby Maryi i Jezusa. Był pobożny, skromny, łagodny… W przedstawieniach ikonograficznych często przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus w dłoniach i z białą lilią symbolizującą czystość. Czy tego typu obrazy nie odbiegają od wzoru dzisiejszego mężczyzny? Wmawia się nam, że facet to ktoś kto potrafi siłą postawić na swoim, ktoś kto jest niepokorny, ktoś kto sam ustala zasady. Św. Józef to przykład tego, że męstwo może wiązać się z pokorą, cichością, czułością, a to wcale nie uwłacza męskości, wręcz przeciwnie, świadczy nie tylko o fizycznej, ale też duchowej sile.

Czy więc można św. Józefa nazwać wzorem dla dzisiejszych mężczyzn? Z całą pewnością tak, skoro właśnie do św. Józefa uciekają się panny modlące się o dobrego małżonka. Szczególnym nabożeństwem do tego św. odznaczała się także św. Teresa z Avila, która twierdziła, że ilekroć poleciła Bogu jakąś intencje za pośrednictwem św. Józefa, tylekroć Bóg ją wysłuchał.

Nadmieńmy też, że św. Józef w związku z tym, że jego odejściu z tego świata towarzyszyli Jezus i Maryja uważany jest za patrona dobrej śmierci. Może więc warto modlić się za jego wstawiennictwem już teraz, by w przyszłości mieć w nim wiernego przyjaciela? Z całą pewnością warto poznać się z nim bliżej, nie tylko przy okazji  jego wspomnienia, które przypada 19 marca.

Beata Borkowska