wtorek, 26 marzec 2019 09:37

Łomża: Wielkopostne akademickie wieczory skupienia

Czas Wielkiego Postu, jako okres pokuty jest sposobnością do wyciszenia i pojednania z Bogiem. W wielu środowiskach organizowane są dni skupienia, które sprzyjają nie tylko odpowiedniemu przygotowaniu się do zbliżającej się uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, ale także do integracji konkretnych środowisk, między innymi środowiska pracowników naukowych i studentów łomżyńskich uczelni.

Idea jest prosta. Mamy Wielki Post i chcielibyśmy aby osoby stanowiące grono akademickie mogły przeżyć swój moment modlitwy, spowiedzi ale też rozmowy – mówi ks. Jacek Czaplicki, diecezjalny duszpasterz akademicki.

Pierwsze z planowanych spotkań zgromadzi profesorów, wykładowców i pracowników naukowych łomżyńskich uczelni wyższych. Rozpocznie się ono Mszą świętą, na której pracownicy naukowi wysłuchają skierowanego do nich kazania i krótkiej katechezy. Jedną z intencji Mszy będzie modlitwa o pokój duszy śp. dr Aliny Szepelskiej. Drugą częścią spotkania będzie tzw. konwersatorium w Centrum Edukacyjno-Szkoleniowym w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Będzie to sposobność do integracji i rozmowy na temat bieżących spraw środowiska pracowników naukowych, także w kontekście duchowości.

Wieczór skupienia dla studentów będzie miał miejsce w akademiku, gdzie odbędzie się Nabożeństwo Słowa. Studenci wysłuchają katechezy, a także będą mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Później przy słodkim poczęstunku studenci będą dzielić się tym w czym dla nich jest szczęście i w czym upatrują sensu swojego życia.

Wieczór skupienia dla pracowników naukowych rozpocznie się w środę 27 marca, Mszą świętą o godz. 18.00 w kościele przyseminaryjnym w Łomży, natomiast wieczór skupienia dla studentów rozpocznie się w czwartek 28 marca w Akademiku PWSiP w Łomży przy ul. Wiejskiej o godz. 19.30.

BB