niedziela, 21 kwiecień 2019 14:22

Nieśmy tę wiadomość: Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał!

O poranku w Niedzielę Wielkanocną w katedrze łomżyńskiej odprawiona została uroczysta Msza święta rezurekcyjna, pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Została ona poprzedzona procesją dookoła świątyni, w której udział wzięli kapłani, siostry zakonne i wierni.

Kościół, w znaku procesji rezurekcyjnej, dzieli swą radość z całym światem, ogłasza wszystkim ludziom zwycięstwo Pana nad grzechem i śmiercią. Idąc za Chrystusem,ukrytym w Najświętszym Sakramencie, wyrażamy publicznie wolę podążania Jego drogą przez całe życie, aż do ostatecznego przejścia, którym będzie nasza śmierć i zmartwychwstanie.

W homilii biskup Janusz Stepnowski nawiązał do oratorium„Mesjasz”, skomponowanego przez Georga Friedricha Händla, a tak naprawdę do drugiej jego części, która kończy się wspaniałym Alleluja. Ja wiem, że mój Odkupiciel żyje – mówił biskup – i my swoją obecnością na tej porannej Mszy świętej, wraz z Marią Magdaleną, chcemy podkreślić tę wielką wiadomość i to wielkie przekonanie, że nasz Odkupiciel żyje.

Biskup zwrócił uwagę, że poranna Eucharystia, w której wyznajemy wiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa, gromadzi ludzi i łączy rodziny, które rozproszone są w różnych miejscach naszego kraju i za granicą.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii pasterz wskazał, że do pustego grobu jako pierwsze przychodzą kobiety. Podobnie jest też w Oratorium „Mesjasz”. Aria, która rozpoczyna trzecią część tego pięknego dzieła, śpiewana jest przez kobietę, aby podkreślić, że to niewiasta Maria Magdalena, wraz z innymi kobietami, była świadkiem pustego grobu i Zmartwychwstania Pańskiego – mówił bp Stepnowski.

Świadkami pustego grobu są też apostołowie. Biskup zwrócił uwagę, że każdy z nich inaczej widzi rzeczywistość pustego grobu.

Dla Marii Magdaleny jest to pusty grób. Zabrano Jezusa, a ona nie wie gdzie go położono. Dla Piotra, który przychodzi i jest świadkiem tego pustego grobu, jest to wielka zagadka. W swoim duchu stawia sobie pytanie: co się wydarzyło?. Natomiast dla Jana fakt pustego grobu, ale także chust, w które wcześniej było zawinięte Ciało Chrystusa, jest faktem oczywistym, faktem że On rzeczywiście żyje – mówił biskup.

Drodzy bracia i siostry, do naszych domów zaniesiemy tę radosną wiadomość, że Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał. Ta dzisiejsza Ewangelia to nie tylko opowieść o pewnym fakcie, ale opowieść o wierze, która zaczyna się od tego co się widzi – przekonywał biskup Janusz.

Na koniec Pasterz diecezji złożył wszystkim uczestnikom liturgii świąteczne życzenia.

Drodzy bracia i siostry, korzystając z okazji, chciałbym wam wszystkim złożyć jak najlepsze życzenia na te Święta Zmartwychwstałego Pana. Niech ten czas będzie poświęcony modlitwie, ale też najbliższej rodzinie. Cieszcie się z tego krótkiego momentu, bo te święta są zawsze bardzo krótkim momentem, ale warto cieszyć się sobą przy stole wielkanocnym, spędzić ten czas razem, aby, kiedy powrócicie w inne rejony naszego kraju, czy naszej Europy, tam jeszcze bardziej przeżywać to Zmartwychwstanie Pańskie.

Joanna Ekstowicz