wtorek, 23 lipiec 2019 09:02

Exodus jako wyjście z niewoli. Oaza w górach

Exodus, czyli wyjście człowieka z niewoli – to myśl przewodnia 15 dniowych rekolekcji organizowanych przez Ruch Światło-Życie. Chodzi o Oazę Nowego Życia II stopnia.

Spotkanie odbywa się w Krościenku nad Dunajcem, gdzie znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie. Grono ponad 30 uczestników z całej Polski stanowią dorośli, w tym studenci i osoby pracujące.

Mówimy o drodze do wolności – podkreśla moderator oazy ks. Mateusz Gawarski: Opieramy się o Stary Testament, a dokładniej o Księgę Wyjścia. Pierwszym hasłem przewodnim jest Exodus rozumiany jako wyjście człowieka z niewoli ku pełnej wolności odkrywanej w Bogu. Drugi ważny akcent kładziemy na Liturgię pozwalającą odkryć żywego Boga.

Centralnym punktem każdego dnia jest Msza święta, oprócz niej uczestnicy modlą się brewiarzem, spotykają się w małych grupach, gdzie wspólnie z animatorem pochylają się nad Słowem Bożym. Jest też czas na górskie wędrówki i pogodne wieczory. Nie mogłem się doczekać tych rekolekcji. Przyjechałem, aby poprzez głębszy kontakt z Bogiem poznać też samego siebie i doświadczyć gorącej miłości Bożej. Widzę, że to czas intensywnej pracy nad sobą, ale też zasłużonego wypoczynku – podkreśla Artur Michaś, uczestnik oazy.

Rekolekcje II stopnia Oazy Nowego Życia potrwają do końca lipca. Pierwsze rekolekcje oazowe Ruchu Światło-Życie (nazywanego jeszcze wtedy „Ruchem oazowym”) odbyły się w 1954 roku. Uczestniczyli w nich ministranci.

pd / fot. Oaza