poniedziałek, 22 lipiec 2019 19:03

KEP: Jednoznaczna dezaprobata w sprawie agresji w Białymstoku

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do przykrych incydentów, które towarzyszyły sobotniemu Marszowi Równości w Białymstoku. Kościół wyraził jednoznaczną dezaprobatę dla agresji jaka miała miejsce.

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być akceptowane i usprawiedliwiane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku. Każdy człowiek ma prawo do szacunku bez względu na swe poglądymówi ks. Paweł Rytel Adrianik.

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

W minioną sobotę, 20 lipca, ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości zorganizowany przez środowiska LGBT. Uczestnicy zostali zaatakowani przez kontrmanifestantów. W ruch poszły pięści, kamienie i butelki. Policja zatrzymała co najmniej 25 osób – 4 osoby to sprawcy przestępstw, a pozostałych 21 zakwalifikowano jako sprawców wykroczeń (19 ukarano mandatami, przeciwko 2 pozostałym osobom skierowano wnioski do sądu o ukaranie). Dodatkowo policja zajmuje się sprawą pobicia 14-latka. Sytuacja miała miejsce przed rozpoczęciem się marszu.

pd/pg