sobota, 05 październik 2019 14:05

To wielka chwila dla naszej diecezji! Komentarz bpa Stanisława Stefanka

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany. Decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek, a przekazała do publicznej wiadomości Kongregacja do Spraw Kanonizacyjnych. To wyjątkowa wiadomość dla całej wspólnoty Kościoła ale też dla naszej diecezji.

Proces beatyfikacyjny trwał długo, bo nie było łatwo, chociażby ze względu na bogate nauczanie kardynała – komentuje biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. – Postać Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego wcale nie była łatwa do opracowania przez specjalistów kongregacji. Ks. kardynał miał niezwykle bogate nauczanie. Cała biblioteka tekstów, które zostały, to wszystko trzeba przeczytać. Poza tym miał uprawnienia, wtedy kiedy komuniści nie pozwalali na kontakt z Watykanem na poziomie kongregacji, czyli on był bezpośrednio zależny od papieża i wszystkie uprawnienia, które mają kongregacje rzymskie otrzymał i załatwiał w Warszawie to, czego my poprzez brak kontaktu nie mogliśmy załatwić.

Prymas Polski urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli w diecezji łomżyńskiej – radości z beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego nie kryje obecny proboszcz parafii w Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa. –To wielka chwila dla naszej diecezji łomżyńskiej i dla naszej małej Zuzeli, gdzie urodził się Stefan Wyszyński przed 118 laty. To także wielka chwila dla naszej Ojczyzny, dla Europy i świata. Wcześniej codziennie modliliśmy się o beatyfikacje. Teraz będziemy modlili się o to, by Kościół w Polsce właściwie się do niej przygotował.

Dodajmy, że metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz złożył pismo do papieża Franciszka z prośbą o potwierdzenie daty i miejsca beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zgodnie z prośbą metropolity beatyfikacja miałaby odbyć się 31 maja przyszłego roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

pz/bb/iar