poniedziałek, 30 wrzesień 2019 14:12

Słudzy Słowu. Nowi lektorzy diecezji łomżyńskiej ustanowieni

Diecezja łomżyńska ma nowych lektorów. Aktu ustanowienia dokonał biskup Janusz Stepnowski w Łomżyńskiej Katedrze podczas sobotniej Mszy świętej w Katedrze pw. św. Michała Archanioła w Łomży. Bp Janusz udzielił też wszystkim posługującym błogosławieństwa.

W homilii pasterz Kościoła Łomżyńskiego odwoływał się wielokrotnie do definicji wyrazu „lektor”. Przypomniał, że słowo to oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne podczas ważnych nabożeństw i wydarzeń religijnych, jest zatem formą odpowiedzialnej służby oraz świadectwa życia. Prosił też wszystkich czytających Słowo Boże, aby nie tracili cierpliwości, gdy pewne fragmenty będą dla nich niejasne. Czytajcie komentarze, sięgajcie do tekstów pomocniczych i módlcie się o Ducha Świętego – mówił bp Janusz Stepnowski.

Po uroczyste pasterskie błogosławieństwo przybyło do Katedry Łomżyńskiej ponad 160 lektorów, w tym między innymi 17 letni Bartosz Czaplicki z Rzekunia:

Od trzech lat jestem ministrantem. Bardzo szybko rozpocząłem czytanie Słowa Bożego podczas Mszy. Na szczęście nie miałem większego problemu ze stresem. Wydaje mi się, że funkcja lektora jest potrzebna i przy każdym ołtarzu powinna znaleźć się oprócz kapłana osoba sprawnie posługująca się Pismem Świętym.

Do VII wieku funkcję lektorów pełnili świeccy mężczyźni, młodzieńcy a nawet dzieci. Wielką rolę lektoratu podkreślił Sobór Watykański II. W Konstytucji czytamy: „Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru spełniają również prawdziwą funkcję liturgiczną”. Lektor przede wszystkim jest przeznaczony do czytania Pisma Świętego podczas liturgii, z wyjątkiem Ewangelii. Nie głosi homilii, może wykonać śpiew psalmu gdy nie ma psałterzysty. Może też podczas intencje modlitwy powszechnej i odczytać antyfonę na wejście.