sobota, 26 październik 2019 20:56

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji

Najpierw była Adoracja Najświętszego Sakramentu, potem wykłady, a na końcu wspólna msza święta w Kościele Rektoralnym. Za nami pierwsze spotkanie Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej.

Jak zostać ewangelizatorem?  Czy każdy chrześcijanin jest powołany do głoszenia Dobrej Nowiny?  Co zrobić, aby parafia była autentyczną wspólnotą? – na te i inne pytanie będą szukać odpowiedzi uczestnicy Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej. Pierwsze wykłady odbyły się 19 października w Wyższym Seminarium Duchownym.

Zapisałem się, bo odczuwałem potrzebę rozwoju duchowego i bycia bardziej w Kościele. Szkoła Ewangelizatora to jest petarda po prostu. Otrzymujemy ogrom wiedzy i poruszamy ciekawe kwestiemówi Tomasz z II roku SEiAE DŁ.

Koordynatorami Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji łomżyńskiej są ks. Andrzej Surdykowski (parafia w Myszyńcu) i ks. Marek Żmijewski (parafia WNMP w Ostrowi Mazowieckiej).

Głoszenie dobrej Nowiny wynika z chrztu i Ducha Świętego, a nie z noszenia sutannypodkreśla ks. Andrzej.Cieszy nas to, że w zajęciach uczestniczą zarówno osoby świeckie, jak i księża. Razem przyjeżdżają, razem potem wracają do parafii i wspólnie mogą podejmować różne dzieła ewangelizacyjne.

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji łomżyńskiej została powołana w październiku 2017 roku dekretem biskupa Janusza Stepnowskiego.

Celem funkcjonowania Szkoły jest formacja dojrzałych chrześcijan odpowiedzialnych za Kościół, oraz wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia ewangelizacyjne. Chcemy przybliżyć konkretnie, czym jest zagadnienie ewangelizacji po to, aby ewangelizator, mógł wiedzieć, jakie orędzie głosi. Ale też by ta ewangelizacja była mądra, przemyślana i oczywiście by była jak najbardziej skuteczna.

Spotkania cykliczne będą przebiegały w dwóch wymiarach: po pierwsze jest to formacja własna osób, które są w Szkole, ponieważ ewangelizacja rozpoczyna się w sercu ewangelizatora. Dlatego w pierwszej przestrzeni będziemy pogłębiać doświadczenie wiary, równocześnie dając systematyzację wiedzy dotyczącej rzeczywistości ewangelizacji w Kościele.

W tym roku naukę rozpoczęło ponad 100 uczestników.