sobota, 26 październik 2019 20:59

Święci w korowodzie! Czeka nas barwny pochód ulicami Łomży

Barwne stroje, wizerunki świętych, uśmiechnięte twarze – takiego widoku mogą spodziewać się wszyscy, którzy w niedzielne popołudnie ujrzą Korowód Świętych. Ulicami Łomży przejdzie radosny marsz utworzony z mieszkańców miasta i okolic.

Rozpocznie się o godzinie 16:00 Mszą świętą w kościele pw. Krzyża świętego, następnie uczestnicy przejdą ulicą Niemcewicza – obok Szkoły Podstawowej nr 10 i Przedszkola Publicznego nr 14, docierając do ul. Przykoszarowej.

To odpowiedź wiary na praktyki docierające do nas z Zachodu. Chodzi oczywiście o Halloween – podkreśla ks. proboszcz Wojciech Nowacki z parafii pw. Bożego Ciała. Wspomniana zabawa halloweenowa to maskarada popularna w Polsce od lat 90 tych, odbywająca się w wieczór 31 października. Popularne motywy Halloween to duchy, wampiry, demony, zombie, czarownice, czaszki i dynie z wyszczerbionymi zębami. Kościół przeciwstawia tym znakom wizerunki i relikwie świętych. Nie zabraknie ich również podczas naszego Korowodu. Będziemy mieli dość liczną grupę reprezentowanych, w tym relikwie błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, rodziców św. Tereski, św. Brata Alberta. – podsumowuje ks. Wojciech Nowacki.

Inicjatywą podobną do Korowodu Świętych przeznaczoną dla dzieci są bale wszystkich świętych. Taka zabawa planowana jest między innymi w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży.

pd