czwartek, 24 październik 2019 21:05

Diecezjalny Konkurs Liturgicznej Służby Ołtarza

Diecezjalny Duszpasterz LSO wraz z Wydziałem Duszpasterskim informują, że w nowym roku liturgicznym odbędzie się kolejna edycja Diecezjalnego Konkursu Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Łomżyńskiej. Konkurs ma charakter drużynowy i indywidualny.

Kategoria drużynowa (nagradzane trzy miejsca) czteroosobowe drużyny walczą o tytuł Najlepszego Zespołu Liturgicznej Służby Ołtarza 2020
Kategoria indywidualna (nagradzane trzy miejsca) Każdy uczestnik walczy o tytuł najlepszego ministranta 2020

Organizatorem konkursu jest diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Grzegorz Karwowski i zespół liturgiczny osób z Ruchów Kościelnych.

Konkurs ma na celu:
- zapoznanie z obowiązującymi przepisami liturgicznymi Kościoła
- właściwe zrozumienie przepisów liturgicznych
- utrwalenie i przestrzeganie obowiązującego prawa liturgicznego
- świadome uczestnictwo w liturgii
- propagowanie poprawności liturgicznej
- poznanie stopni posługi Liturgicznej Służby Ołtarza

Konkurs obejmuje dwa obszary: wiedzę i umiejętności praktyczne. Zakres wiedzy (części pisemnej, teoretycznej) obejmuje znajomość Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej – dokument przyjęty podczas 346 Zabrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie w dniu 27 listopada 2008 r.

Zakres części praktycznej (umiejętności):
- przygotowanie szat do liturgii
- przygotowania paramentów liturgicznych
- przygotowanie ołtarza do Eucharystii
- posługa liturgiczna podczas sprawowania Eucharystii
- ustawienie procesji
- asysta podczas Eucharystii

Konkurs składa się z trzech etapów:

I etap parafialny (część pisemna w parafiach 14 – 21 grudnia 2019)
II etap dekanalny (część pisemna w dekanacie 22 – 29 lutego 2020)
III etap diecezjalny (część pisemna i praktyczna 18 – 25 kwietnia 2020)

Konkurs adresowany jest do osób pełniących funkcję liturgiczną w zgromadzeniu liturgicznym w wieku od 9 do 25 roku życia: ministrantów wszystkich stopni, lektorów, ceremoniarzy, animatorów liturgicznych, członków scholii, chórzystów, komentatorów liturgicznych, kantorów, psałterzystów oraz służby ładu.

Nagrodami są: puchary, posiadanie tytułu przez okres roku, reprezentowanie naszej diecezji na ogólnopolskiej pielgrzymce LSO, nagrody rzeczowe, udział w czterodniowej wyprawie Niebo, woda, ląd.. (kajak, żaglówka, statek, przeprawy linowe). Jest to wyprawa szlakiem papieskim św. Jana Pawła II w lipcu 2020 r., rzeką Czarną Hańczą, kanałem Augustowskim, jeziorem Necko, Białym, Studzienicznym.

Zgłoszenia należy przesłać drogą internetową do 1 grudnia 2019 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.W zgłoszeniu należy podać dane osobowe osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie etapu parafialnego (imię, nazwisko, osoba duchowna lub nie, parafia, dekanat, nr telefonu osoby odpowiedzialnej, email osoby przeprowadzającej etap parafialny). Pytania zostaną przesłane na podany adres email przed datą pierwszego etapu. O szczegóły można dopytać dekanalnego duszpasterza LSO.

Regulamin konkursu:

1. Uczestnik piszę pracę samodzielnie bez żadnych pomocy.
  2. Uczestnik udziela odpowiedzi indywidualnie.
  3. Z etapu parafialnego do dekanalnego przechodzą 4 osoby z najwyższym wynikiem i stanowią drużynę na etap dekanalny.
  4. Na etapie dekanalnym wyniki 4 osób z tej samej parafii stanowiących drużynę sumuje się.
  5. W przypadku uzyskania identycznej liczby punktów na etapie dekanalnym jest przewidziana dogrywka.
Z dekanatu do etapu diecezjalnego przechodzi tylko 1 drużyna (4 osoby z tej samej parafii, lub dekanatu).