wtorek, 07 styczeń 2020 09:20

Łomża: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta

Łomżyński Orszak Trzech Króli wyruszył z trzech parafii: św. Andrzeja Boboli, Bożego Ciała i Krzyża Świętego po raz ósmy. W podróż do Betlejem wybrało się ponad tysiąc wiernych.

6 stycznia Kościół katolicki i chrześcijanie innych wyznań obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną „Trzech Króli”. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od III wieku obchodzono je już na Wschodzie, a pod koniec IV stulecia przyjął je Zachód. Objawienie, nazywane z greckiego – Epifanią, przypomina wiernym, że Bóg objawił się także poganom, którzy mają swoje miejsce w historii zbawienia.

Tego dnia ulicami polskich miast przechodzą Orszaki Trzech Króli. Są to publiczne jasełka, w których często biorą udział całe rodziny, dając wyraz przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartościami chrześcijańskimi. W programie jest wspólne kolędowanie i wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem. Orszaki Trzech Króli są organizowane od 12 lat i wciąż zyskują na popularności.

Łomża była jednym z 872 miejscowości w Polsce i 21 poza granicami kraju, w których pojawiły się Orszaki Trzech Króli. Monarchowie wyruszyli z trzech parafii –  św. Andrzeja Boboli, Bożego Ciała i Krzyża Świętego. Każdy z nich został poprzedzony Mszą świętą, po której zgromadzeni wyszli na ulice i wyruszyli w kolorowych koronach do Betlejem, które jak co roku umiejscowione zostało na Skate Parku przy ul. Mazowieckiej w Łomży. To tam Trzej Królowie oraz wierni oddali cześć świętej Rodzinie.

pg (wzasiegu.pl)