niedziela, 09 luty 2020 15:18

Łomża: Pogrzeb o. Tadeusza Trojanowskiego

Od najmłodszych lat marzył o byciu członkiem zakonu franciszkańskiego, a gdy jego marzenie się spełniło na wzór św. Franciszka poświecił się pokornej służbie ludziom. Tak śp. o. Tadeusza Trojanowskiego wspominali zebrani na Mszy świętej pogrzebowej członkowie rodziny, współbracia kapucyni i mieszkańcy Łomży.

Zalety kapłana wyliczał też bp Tadeusz Bronakowski:

– Kapłan, który głęboko wierzy, który odważnie wyznaje, który żarliwie się modli, który z całym przekonaniem naucza, który służy, który wdraża w swoje życie program ośmiu błogosławieństw, który umie bezinteresownie miłować. Który jest bliski wszystkim, a w szczególności najbardziej potrzebującym. Takim kapłanem był śp. ojciec Tadeusz.

O głosie powołania, który towarzyszył o. Trojanowskiemu od dziecka wspominał podczas kazania bp Antoni Pacyfik Dydycz:

Pewne znaki kapucyńskiego powołania dawały się dostrzec dość wcześnie. I to wtedy, gdy miał zaledwie trzy i pół roku życia w związku z procesją Bożego Ciała. Po jej zakończeniu, a uczestniczył w niej w białej komeszce przyozdobionej kolorową kokardą, gdy pytano go kim będzie jak urośnie zdecydowanie odpowiadał: będę kapucynkiem.

Śp. o. Tadeusz Trojanowski był rodowitym łomżyniakiem. Przeżył 68 lat, z czego 46 w zakonie. W latach 1997-2000 był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży. Pochowany został na łomżyńskim cmentarzu katedralnym.