wtorek, 08 wrzesień 2015 18:47

Międzynarodowa Konferencja Kanonistów w Łomży [FOTO]

W sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kanonistów. Tematyka podejmowanych konferencji podczas spotkań kościelnych prawników zazwyczaj dotyczy prawa kanonicznego ale też prawa polskiego na styku relacji Państwo-Kościół. W Łomży prawnicy podejmą temat „Zadanie nauczycielskie Kościoła wobec nowych wyzwań".

Temat nie jest nowy – mówi ks. profesor Józef Krukowski Prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Ponieważ to Jezus powiedział do apostołów „idźcie i nauczajcie wszystkie narody", później powiedział „kto uwierzy i ochrzci się będzie zbawiony". Więc trzeba nauczać ludzi żeby poznali prawdę. Jak poznają prawdę to mogą przyjąć ją aktem wiary na podstawie autorytetu Kościoła, który mimo różnych ataków i przeszkód rozwija się w różnych krajach, nie tylko w Europie.

Podstawowym zadaniem Kościoła jest nauczanie prawdy, którą poznajmy w oparciu o Słowo Boże objawione i wysiłkiem własnego rozumu. To są dwie drogi poznania – jak powiedział Jan Paweł II, które się nawzajem uzupełniają a nie wykluczają – dodał ks. Krukowski.

Konferencje kanonistów odbywają się co roku za każdym razem w innej stolicy biskupiej. Do tej pory zostały zorganizowane mi.in. w Gdańsku, Częstochowie, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach czy Katowicach.
Tegoroczna konferencja została zorganizowana w Łomży pod patronatem biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, który pierwszego dnia został członkiem honorowym Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
W konferencji biorą udział m.in. biskupi: Antoni Dziemianko, biskup piński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Białorusi; bp Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz biskupi łomżyńscy: pasterz diecezji Janusz Stepnowski, biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski oraz biskup senior Stanisław Stefanek.

Podczas dwudniowych obrad zaplanowano ponad 15 referatów, prezentowanych w ramach sześciu sesji. Pierwszego dnia konferencji głos zabrali: ks. prof. dr hab. Janusz Mariański z KUL, który mówił o „Świecie współczesnym jako adresacie misji nauczycielskiej Kościoła. Swoimi doświadczeniami podzielili się również przedstawiciele episkopatów. Biskup Antoni Dziemianko który reprezentował Episkopat Białorusi, biskup Marian Buczek reprezentant Episkopatu Ukrainy, ks. prof. dr hab. Vytautas Steponas Vaiciunas reprezentant Episkopatu Litwy, ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z KUL reprezentował konferencje Episkopatu Niemiec, ks. prof. dr hab.Piotr Ryguła reprezentant Episkopatu Hiszpanii oraz ks. prof. Damian Nemec z Czech i ks. dr hab. Józef Marcin który dzielił się doświadczeniami Episkopatu Słowacji.

Pierwszy dzień zakończy Walne Zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich i program kulturalny w Ośrodku Caritas w Ptakach k. Nowogrodu.

Uczestnicy konferencji korzystają z noclegu w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, aby jutro wrócić do obrad. Środowe obrady prawnicy rozpoczną Mszą św. koncelebrowaną w kaplicy seminaryjnej by po śniadaniu podjąć rozważania na temat zadań uniwersytetów kościelnych i katolickich wobec nowych wyzwań. Podejmą też temat realizacji posługi nauczania podczas przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego i uzdrowienia oraz będą mówić o wkładzie nauki chrześcijańskiej o małżeństwie uwzględniającej potrzeby czasu.

Na zakończenie kanoniści wysłuchają jeszcze wystąpienia na temat zadań mediów w realizacji misji nauczycielskiej Kościoła w Polsce oraz będą mówić o podstawie realizacji misji nauczycielskiej Kościoła w prawie III Rzeczypospolitej.

Organizatorami łomżyńskiej konferencji są: Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Kuria Diecezjalna i Sąd Biskupi w Łomży, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży, Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

JE