czwartek, 12 czerwiec 2014 20:36

Rozpoczęła się ewangelizacja Łomży

„Wewnątrz – misyjna" inicjatywa chrześcijańska organizowana przez świeckich i duchownych Kościoła Łomżyńskiego. Projekt pionierski, choć w swoim założeniu powracający do korzeni chrześcijaństwa, opartych na żywym głoszeniu miłości Jezusa Chrystusa.

W najbliższych dniach (czwartek, piątek, sobota) Łomża w sposób szczególny wypełni się tą nowiną, przekazywaną między innymi poprzez metodę „porta porta" – od drzwi do drzwi. Ewangelizatorzy odwiedzą łomżyńskie domy, aby mówić o Jezusie Chrystusie i zapraszać do aktywnego udziału w życiu kościoła. Czy można ich pomylić ze świadkami Jehowy? Nie. Każdy ewangelizator będzie posiadał dwie rzeczy: przy sobie – identyfikator, w sobie – błogosławieństwo biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Niech nikogo nie zdziwią też koloratki na ewangelizacyjnych szyjach. Może tak się zdarzyć, bo do projektu włączyło się Wyższe Seminarium Duchowne, oferując swój „kapitał ludzki". Ewangelizacja metodą „od drzwi do drzwi" odbędzie się w sobotę i będzie czymś w rodzaju meczu finałowego. To będzie wyjątkowy mecz, bo jak mówi Łukasz Lipiński – jeden z seminarzystów, „wszyscy gramy do jednej bramki i mamy Ducha Świętego w ataku". Posługując się dalej językiem mundialu – aby nastąpił finał, wcześniej muszą być rozgrywki. Tak też będzie w przypadku Ewangelizacji Łomży.

Już dziś (w czwartek 12 czerwca) o 19:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odbędzie się wielka modlitwa w intencji ewangelizacji miasta. Przewodniczyć jej będzie pasterz naszej diecezji, biskup Janusz Stepnowski. On też w sposób symboliczny pośle ewangelizatorów z orędziem głoszenia Dobrej Nowiny. Dzień później, w piątek wszyscy mieszkańcy Łomży zaproszeni są do swoich rodzinnych kościołów o 17:00.

W każdej świątyni miasta odbędzie się wówczas wspólna modlitwa, po której zakończeniu każda parafia rozpocznie własną ewangelizację. I tak np. wierni z parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży będą rozdawać słodkie krówki ze Słowem Bożym w środku, młodzi ze wspólnoty Theoforos otworzą przy Teatrze im. Lalki i Aktora specjalną kafejkę ewangelizacyjną, gdzie będzie można odpocząć, wysłuchać Słowa Bożego, pokrzepić się, wyzdrowieć.

O 20:00 znowu „atak na Niebo", czyli wszystkie kościoły Łomży ponownie wypełnione. W każdej świątyni miasta rozpocznie się o tej samej modlitwa uwielbienia, żaden konfesjonał nie będzie zamknięty. Tak upłynie piątkowy wieczór w Łomży. O sobocie pisaliśmy wyżej, warto tylko dodać, że oprócz ewangelizacji prowadzonej „od drzwi do drzwi" w godzinach 15:00 – 18:00, odbędzie się też koncert ewangelizacyjny. Zagra między innymi zespół złożony z członków łomżyńskich wspólnot. Początek wydarzenia o 18:30.

Przygotowania do Ewangelizacji Łomży trwały od pół roku. Podobne projekty odbywały się między innymi w Białymstoku i Warszawie. „Tam się udało. I tu też się uda." – podsumowuje z uśmiechem ksiądz Jacek Czaplicki, jeden z głównych koordynatorów Ewangelizacji.

Paweł Dąbkowski