środa, 10 maj 2017 10:28

Materiały liturgiczne na 100 lecie objawień fatimskich

Komunikat dotyczący
materiałów liturgicznych na dni wspomnienia 100. lecia objawień fatimskich w Diecezji Łomżyńskiej
13 – 14 maja 2017 r.

Zgodnie z zapowiedzią przesyłamy materiał liturgiczny poświęcony wspomnieniu 100. lecia objawień fatimskich w Diecezji Łomżyńskiej. Pierwszą część należy wykorzystać w niedzielę 14 maja br., a schemat procesji fatimskiej zastosować wieczorem 13 maja br.
Do poniższych materiałów dołączamy również list Konferencji Episkopatu Polski dotyczący rocznicy objawień w Fatimie. Po dokonaniu korekty pierwszego akapitu, można go wykorzystać w trakcie liturgii niedzieli fatimskiej 14 maja br.. Korekta dotyczy odniesienia do czytań mszalnych. Tekst ten odwołuje się bowiem do Liturgii Słowa z niedzieli 21 maja br.

Wprowadzenie do liturgii
(materiały opracowane przez ks. K. Chodkowskiego)

W niedzielę — dzień zmartwychwstałego Pana gromadzimy się na Mszy świętej, aby podążać drogą jaką wskazuje nam Zbawiciel; by słuchać Jego prawdy i czerpać z Niego życie.
   Dzisiaj chcemy wspominać objawienia Fatimskie, które dokonały się przed stu laty. Matka Boża, ukazując się dzieciom: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji wezwała ich i cały świat do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Wsłuchując się dziś w te słowa pragniemy zgłębiać orędzie fatimskie, które wciąż jest aktualne i chcemy podejmować na nowo zadania, które przypomniała Kościołowi Maryja. Niech Ona uczy nas zawierzenia Bożemu słowu, byśmy prawdziwie kochali Kościół i wciąż podążali drogą nawrócenia.
   Przeprośmy Go teraz za nasze grzechy, abyśmy przez godne sprawowanie tej Eucharystii dostrzegli Boga, który w Chrystusie zbliża się do nas grzesznych ludzi.
Przed rozesłaniem
   Przed 100 laty w Fatimie Matka Boża przekazała Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji orędzie wzywające do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Dzieci fatimskie pomimo wielu trudności podjęły to wyzwanie i przekazały je światu. Wsłuchując się w głos Matki Bożej, my także wejdźmy na drogę nawrócenia i podejmijmy praktykę pierwszych sobót miesiąca, o którą prosiła Maryja. Wychodząc ze świątyni z odwagą i entuzjazmem idźmy do naszych braci i sióstr, by prowadzić ich do Chrystusa przykładem swego życia.

Modlitwa powszechna
Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, prośmy naszego najlepszego Ojca, który jest w niebie o potrzebne łaski:
1. Módlmy się za Ojca Świętego Franciszka, naszego Biskupa Janusza oraz biskupów Tadeusza i Stanisława, aby ciesząc się opieką Matki Bożej odważnie wzywali do modlitwy, pokuty i nawrócenia.
2. Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny, aby sumieniami wszystkich jej mieszkańców kierowała Ewangelia życia, prawdy i solidarnej miłości.
3. Módlmy się w intencji dzieci i młodzieży naszej parafii, aby wpatrując się w oblicze Matki Bożej Fatimskiej umieli obronić się przed nałogami pijaństwa, narkomanii, hazardu, kłamstwa i nieczystości.
4. Módlmy się o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, aby nie zabrakło mężnych głosicieli Bożego słowa i wiernych szafarzy sakramentów świętych.
5. Módlmy się za niewierzących, aby w Kościele odnaleźli żyjącego Chrystusa i doszli do domu Ojca, gdzie dla wszystkich jest przygotowanych mieszkań wiele
6. Módlmy się za wszystkich zmarłych z naszej parafii i naszych bliskich, aby Pan Bóg przyjął ich do swego Królestwa.
7. Módlmy się za nas samych, abyśmy wiernie służyli Chrystusowi, a przez swą wiarę budowali Kościół i służyli ludziom wskazując im drogę, prawdę i życie płynące z Ewangelii.
Panie Jezu Chryste, Ty dałeś nam Maryję za Matkę, która nieustannie zachęca nas do modlitwy i pokuty, spraw, byśmy wdzięczni za Jej pomoc i obronę, na Jej wzór kształtowali nasze życie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Procesja Fatimska

Propozycja porządku
W prezbiterium należy ustawić figurę Matki Boskiej Fatimskiej.
Należy przygotować lampiony.
Na początku sprawuje się Mszę Św. z formularza o „Najświętszej Maryi Pannie Fatimskiej” (13 maja).
Po modlitwie „po komunii” ustawia się procesja.
Porządek procesji: Ministranci z Krzyżem i świecami; liturgiczna służba ołtarza; duchowieństwo i osoby konsekrowane; Figura Matki Boskiej Fatimskiej niesiona przez przedstawicieli różnych stanów i grup, które funkcjonują w parafii; wierni. Wszyscy niosą świece.
W świątynni odmawia się: Credo,
Procesja wychodzi z kościoła: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo 3 x
Zapowiedź I tajemnicy różańca.
Śpiew:
1. Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon,
Zjawienie Maryi ogłasza nam On.
2. Spieszymy więc wszyscy wśród zmartwień i trosk,
By w ręce twe złożyć niepewny nasz los.
W drodze odmówienie 10 różańca.
Zapowiedź II tajemnicy różańca.
3. Dziewica Przecudna w koronie dębu,
Jej płaszcz jak śnieg biały, różaniec w ręku.
4. Objawia się dzieciom, uśmiechem darzy,
Choć smutek i troska przebija z twarzy.
W drodze odmówienie 10 różańca
Zapowiedź III tajemnicy różańca.
5. Skąd jesteś o Pani? pytają dzieci,
Ja z nieba przybywam upomnieć ludzi.
6. By Boga już więcej nie obrażali,
Za grzechy i zbrodnie pokutowali.
W drodze odmówienie 10 różańca.
Zapowiedź IV tajemnicy różańca.
7. Za radą Twą Pani, przejęci żalem,
Błagamy wciąż Boga, by wstrzymał karę.
8. Niesiemy swe modły do tronu Pana,
Przez Serce Twe czyste, Niepokalana.
W drodze odmówienie 10 różańca.
Zapowiedź V tajemnicy różańca.
9. Pragniemy nieść krzyże i doświadczenia,
Przyjmując je w duchu wynagrodzenia.
10.Różaniec, pokuta i umartwienie,
Są naszym ratunkiem i ocaleniem.

W drodze odmówienie 10 różańca.
Procesja powraca do Kościoła, gdzie następuje zakończenie modlitwy różańcowej oraz Litania Loretańska (jeśli trasa procesji jest dłuższa, litanię można odśpiewać lub odmówić w drodze powrotnej do kościoła).
Krótkie podziękowanie. Błogosławieństwo kończące liturgię. Apel Jasnogórski.

Łomża, dnia 10 maja 2017 r.
N.524/2017

+Tadeusz Bronakowski