piątek, 12 maj 2017 11:16

Komunikat dotyczący
diecezjalnych obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich
i 26. rocznicy pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II

Maryjny miesiąc maj przynosi w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W Kościele powszechnym, jak też w Diecezji Łomżyńskiej, jest to szczególna okazja do dziękczynienia Bogu za Jego Matkę oraz za naukę zawartą w objawieniach, które miały miejsce w 1917 roku.
   Szczególnym znakiem Fatimy w codziennej tradycji duszpasterskiej są pierwsze soboty miesiąca, obchodzone uroczyście w wielu parafiach naszej diecezji. Coraz większą popularnością cieszą się Procesje Fatimskie, organizowane od maja do października. Do dyspozycji duszpasterzy są również wydawnictwa duszpasterskie wydane w naszej diecezji. Należą do nich: książka ks. Marcina Sobiecha „Fatima. Przewodnik czwartego wizjonera” czy modlitewniki fatimskie wydane przez duszpasterstwo Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce i Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu.
   W ramach obchodów stulecia objawień w Fatimie – 13 maja br., w dekanatach i parafiach naszej diecezji będą miały miejsce Procesje Fatimskie. Piąta Niedziela Wielkanocna – 14 maja br., będzie w naszych wspólnotach parafialnych Niedzielą Fatimską. W sposób szczególny pragniemy również podkreślić ten maryjny jubileusz w Kościele łomżyńskim, spotykając się we wspólnocie diecezjalnej, w pierwszą sobotę miesiąca – 3 czerwca br. w Łomży.
   Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski chce, aby pierwsza sobota czerwca, była przeżywana wspólnie przez nas wszystkich właśnie w Łomży: przez kapłanów, siostry i braci zakonnych, alumnów i wiernych świeckich z grup maryjnych, kół różańcowych, katechetów, ruchów i stowarzyszeń, Rodziny Radia Maryja, dzieci i młodzieży.
Ponadto pragniemy zaprosić do udziału w uroczystościach grupy zawodowe, objęte duszpasterstwem: służbę zdrowia, nauczycieli i wychowawców, kolejarzy, prawników, samorządowców i parlamentarzystów, środowiska twórcze, policjantów, strażaków, harcerzy, przedsiębiorców, pracowników środków masowego przekazu, sportowców, pracowników gospodarki leśnej, wodnej i parków narodowych, bankowców, środowiska trzeźwościowe, ratownictwa medycznego czy związków i stowarzyszeń paramilitarnych oraz rekonstrukcji historycznej.
   Druga okazją do spotkania tego dnia jest 26. rocznica pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. Chcemy, aby coroczny dzień wspomnienia pobytu pośród nas Papieża Polaka, na stałe wpisał się w naszą diecezjalną tradycję.
   Liczymy na to, że na dzień 3 czerwca br., przybędzie do Łomży z każdego dekanatu przynajmniej grupa autokarowa wiernych. Do udziału w tym spotkaniu zobowiązani są również wszyscy księża posługujący w diecezji, w miarę możliwości duszpasterskich.

Program:
Sobota - 3 czerwca 2017 r.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży
9.40 – w trakcie przybywania pielgrzymów zawiązanie wspólnoty poprzez śpiew
10.00 – rozpoczęcie spotkania, powitanie pielgrzymów
10.10- prelekcja – p. Grzegorz GÓRNEGO na temat znaczenia objawień fatimskich
10.30 – nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca ze sprawowaniem sakramentu pokuty, w trakcie nabożeństwa konferencja ks. dra Zbigniewa SKUZY poświęcona roli Matki Bożej (w tym czasie prosimy księży o posługę w konfesjonałach)
11.15 – Procesja Fatimska ulicami miasta do Katedry Łomżyńskiej.
12.00– Msza św. dziękczynna koncelebrowana w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego (prosimy księży o zabranie alby i stuły koloru białego). Na zakończenie Eucharystii kapłani udzielą wiernym specjalnego błogosławieństwa poprzez indywidualne nałożenie rąk
13.15 – wspólna agapa przy Katedrze i zakończenie spotkania
Wszyscy pielgrzymi przybywający do Łomży zabierają ze sobą białe chusteczki do wykorzystania podczas Procesji Fatimskiej.
Prosimy Księży Dziekanów, aby podali orientacyjną liczbę uczestników spotkania ze swego dekanatu najpóźniej na Kongregacji Księży Dziekanów – 29 maja br.

Łomża, dnia 12 maja 2017 r.
N.545/2017

+ Tadeusz Bronakowski