środa, 11 październik 2017 08:54

Komunikat dotyczący
Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji
Diecezji Łomżyńskiej

Parafia ze swej natury ukierunkowana jest na ewangelizację. Ewangelizacja parafialna powinna zmierzać do odnalezienia głębi życia religijnego jej członków, do odbudowy działalności formacyjnej, odnowienia i pogłębienia modlitwy. Pomocą w realizacji tego celu służą aktywni świeccy, jak też małe wspólnoty formacyjne i rodziny.
     Parafia, w wyniku zachodzących przemian, zwłaszcza postępującej laicyzacji, przestaje być obecnie jedynie centrum posług liturgicznych, a zbliża się do działań, zdefiniowanych przez św. Jana Pawła II jako zjawisko nowej ewangelizacji, określanych też mianem „duszpasterstwa poszukiwawczego”. Wynika to, między innymi, z faktu ogólnie znanych przemian społecznych oraz zmian w strukturze religijnej naszych wiernych.
     W celu lepszego zrozumienia współczesnych problemów parafii i odpowiedzi na nie poprzez zastosowanie odpowiedniych metod ewangelizacji i duszpasterstwa, rozpoczynamy w naszej Diecezji funkcjonowanie „Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji”.
     W prezentowanej koncepcji Szkoły nie chodzi o integralną formację człowieka, choć jej elementy będą tu obecne. Formacja taka bowiem kształtuje się latami w środowisku życia i wzrostu duchowego. W szkole chodzi bardziej o kształtowanie świadomości wspólnej, duchownych i wiernych świeckich, odpowiedzialności za parafię i wzbogacenie warsztatu ewangelizatora. Warsztatu przydatnego w jego codziennej posłudze ewangelizacyjnej.
     Dlatego uczestnikami szkoły powinny być osoby uformowane w stopniu przynajmniej podstawowym, znane proboszczowi i przez niego delegowane. Należą do nich uczestnicy formacji we wspólnotach parafialnych, członkowie służby liturgicznej, członkowie rad duszpasterskich, katecheci itp. Sugeruje się, aby nie były to osoby zbyt młode i nazbyt wiekowe. Dzięki szkole, mają oni pomóc proboszczowi i innym duszpasterzom jeszcze skuteczniej prowadzić zarówno duszpasterstwo parafialne jak też dzieło nowej ewangelizacji.
     Żeby zagwarantować wysoki poziom przekazu, zapraszamy do poprowadzenia zajęć ekspertów i specjalistów z dziedziny ewangelizacji (między innymi abp. Grzegorza Rysia, ks. Krzysztofa Pawlinę czy Krzysztofa Ziemca). Wśród proponowanych tematów zajęć Szkoły znajdują się między innymi: Natura ewangelizacji i tożsamość ewangelizatora, Jak zacząć? Kerygmat w małej grupie, Metody „przeżyciowe” w pracy z młodzieżą w oparciu o psychikę młodego człowieka, Ewangelizacyjne zadania mediów. Jak użyć mediów w ewangelizacji, Ewangelizacja przez Internet i public relations w nowej ewangelizacji, Skuteczność małej grupy jako metody ewangelizacji, Psychologiczne i socjologiczne aspekty posługi ewangelizatora, Metody aktywizujące w grupie. Budowanie wzajemnych relacji między duszpasterzami i świeckimi. Każda sesja będzie miała też część warsztatową.
     Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas min. Kongregacji Księży Dziekanów i w czasie Konferencji Dekanalnych, kandydaci do udziału w zajęciach powinni być zgłoszeni przez księdza proboszcza do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego (kom. 501015086, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), do środy 25 października 2017 r.
     Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc proponuje się, aby każdy dekanat zgłosił od 5 do 7 osób (w zależności od swojej wielkości: mniejszy 5, większy 7). Ważne jest to, aby przy spełnieniu wyżej podanych kryteriów, uczestnictwo w Szkole zproponować osobom zaintersowanym tematem i chętnym do tego typu posługi. Ponadto sugeruje się aby koszty udziału wzięły na siebie wspólnie parafia i uczestnik.
     Więcej szczegółów zostanie podanych podczas spotkania księży proboszczów w Łomży, w środę 18 października 2017 r. Wtedy też będzie można dokonać pierwszych zgłoszeń oraz zadać pytania.

Łomża, dnia 11 października 2017 r.
N. 1446/2017

ks. Jacek Czaplicki                                 + Tadeusz Bronakowski