środa, 18 lipiec 2018 11:47

"100 dni abstynencji na stulecie niepodległości"

Komunikat dotyczący
inicjatywy „100 dni abstynencji na stulecie niepodległości”

Zgodnie z wieloletnią tradycją sierpień jest w Polsce miesiącem dobrowolnej abstynencji. W związku z tym Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przekazuje księżom i wiernym świeckim Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, który jest poświęcony tej tematyce. Można go wykorzystać według potrzeb duszpasterskich. Sugeruje się jednak, aby tekst Apelu odczytać w kościołach naszej Diecezji w niedzielę poprzedzającą miesiąc sierpień, czyli 29 lipca br.
     W tekście Apelu czytamy między innymi: „Aby chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny”.
     W nawiązaniu do wezwania Zespołu KEP, prosimy Księży Proboszczów, aby w niedzielę 29 lipca br. zachęcili wiernych do podjęcia 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. Inicjatywa rozpoczęłaby się ona w sobotę 4 sierpnia br., a zakończyła w niedzielę 11 listopada br. Można zachęcić wiernych do osobistego zobowiązania, poczynionego w sercu. Można też, w miarę możliwości duszpasterskich, przeprowadzić uroczyste rozpoczęcie studniowej abstynencji w niedzielę 5 sierpnia br., zakładając w parafii Księgę okolicznościową, do której wpisaliby się wszyscy chętni.

Łomża, dnia 18 lipca 2018 r.
N. 985/2018

Ks. Jacek Czaplicki