czwartek, 02 sierpień 2018 09:54

Dożynki Diecezjalne

do Duszpasterzy i Wiernych Diecezji Łomżyńskiej
w sprawie dziękczynienia za plony w 2018 roku

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej informuje że ogólnopolskie dożynki odbędą się na Jasnej Górze w dniach 1 -2 września 2018 r. Uroczysta Msza św. dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie odprawiona w niedzielę 2 września br. o godz. 1100 przed szczytem jasnogórskim.
     Diecezjalne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniu 9 września 2018 r. od godz. 1200 w Sanktuarium Maryjnym w Dąbrówce k. Ostrołęki podczas wypadającej w tym czasie corocznej pielgrzymki do sanktuarium. Na to modlitewne spotkanie zapraszamy wszystkich wiernych, szczególnie rolników oraz osoby i instytucje związane z rolnictwem. Pod przewodnictwem Biskupa Janusza Stepnowskiego, Pasterza Diecezji chcemy podziękować Bogu za tegoroczne zbiory z naszych pól, ogrodów i sadów oraz modlić się w intencji rolników i osób związanych z rolnictwem.
     Biskup Łomżyński zobowiązuje duszpasterzy ze wszystkich parafii naszej Diecezji, także miejskich, do zorganizowania i wysłania na Dożynki Diecezjalne do Dąbrówki delegacji z wieńcem dożynkowym i darem ołtarza oraz zorganizowania grupy wiernych do wzięcia udziału w tej uroczystości. Z parafii miejskich, w których nie ma rolników, delegaci mogą nieść dar ołtarza złożony z owoców, warzyw i kwiatów oraz innych wytworów pracy rąk ludzkich.
     W załączeniu przesyłamy kartę zgłoszenia, którą należy wypełnić i okazać w sekretariacie dożynek podczas zgłoszenia delegacji.

Ramowy program uroczystości:
1. Od godz. 1100 rejestracja w sekretariacie dożynek delegacji poszczególnych parafii z wieńcami i darem ołtarza;
2. Godz. 1200 - powitanie pieszych pielgrzymek;
3. Godz. 1300 - uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego. Księża, którzy chcą wziąć udział w koncelebrze, biorą ze sobą szaty liturgiczne (albę i białą stułę).
4. Godz. 1430 - druga część uroczystości na placu przy kościele.

Prosimy Czcigodnych Księży Proboszczów o podanie do wiadomości wiernych niniejszego Komunikatu, wysłanie delegacji z wieńcem na Dożynki oraz zachęcenie wiernych, zwłaszcza rolników do wzięcia udziału w dziękczynieniu za plony.

Łomża, dnia 26 lipca 2018 r.
N. 1023/2018

Ks. Krzysztof Chodkowski                                                    + Tadeusz Bronakowski
Ceremoniarz diecezjalny                                                         Wikariusz Generalny