piątek, 04 styczeń 2019 10:27

Komunikat dotyczący

Diecezjalnego Konkursu

Liturgicznej Służby Ołtarza

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego oraz Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej Ołtarza organizują diecezjalny Konkurs Liturgicznej Służby Ołtarza.

Cele:

- zapoznanie z obowiązującymi wskazaniami Kościoła odnośnie sprawowania liturgii

- utrwalenie i przestrzeganie obowiązującego prawa liturgicznego

- świadome uczestnictwo w liturgii

- należyte zrozumienie przepisów liturgicznych

- propagowanie poprawności liturgicznej

Konkurs obejmie dwa obszary: wiedzę i umiejętności.

Zakres części pisemnej teoretycznej:

- Ogólnego Wprowadzenia Do Mszału Rzymskiego z 2002 r.

- Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w  dniu 9 marca 2005 r.

Zakres części praktycznej:

- przygotowanie szat do liturgii

- przygotowania paramentów liturgicznych

- przygotowanie ołtarza do Eucharystii

- posługa liturgiczna podczas sprawowania Eucharystii

- ustawienie procesji

Konkurs ma charakter drużynowy i będzie obejmował trzy etapy:

I etap parafialny (część pisemna sobota 23 luty 2019 r.)

II etap dekanalny (część pisemna 30 marca lub 6 kwietnia 2019 r.)

III etap diecezjalny (część pisemna i praktyczna w sobotę 18 maja 2019 r. odbędzie się w Parafii pw. św. Anny w Kolnie)

Konkurs adresowany jest do osób pełniących funkcje liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym. Mogą wziąć w nim udział osoby w wieku od 9 do 25 roku życia:

- ministrantów wszystkich stopni

- lektorów

- ceremoniarzy

- animatorów liturgicznych

- członków scholii

- chórzystów

- komentatorów liturgicznych

- kantorów

- psałterzystów

- służby ładu

Nagrodą za zwycięstwo jest wyprawa na Święty Krzyż w dniach 14-15 czerwca 2019 r. oraz nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do udziału należy przesłać drogą internetową do 16 lutego 2019 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W zgłoszeniu należy podać dane osobowe osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie etapu parafialnego (imię, nazwisko, osoba duchowna lub nie, parafia, dekanat, nr telefonu osoby odpowiedzialnej, email osoby przeprowadzającej etap parafialny). Pytania zostaną przesłane na podany adres email przed datą pierwszego etapu.

Regulamin:

1. Uczestnik piszę pracę samodzielnie bez żadnych pomocy.
  2. Uczestnik udziela odpowiedzi indywidualnie.
  3. Z etapu parafialnego do dekanalnego przechodzą 4 osoby z najwyższym wynikiem i stanowią drużynę na etap dekanalny.
  4. Na etapie dekanalnym wyniki 4 osób z tej samej parafii stanowiących drużynę sumuje się.
  5. W przypadku uzyskania identycznej liczby punktów na etapie dekanalnym jest przewidziana dogrywka.
  6. Z dekanatu do etapu diecezjalnego przechodzi tylko 1 drużyna (4 osoby z tej samej parafii).

Ks. Jacek Czaplicki

Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Ks. Grzegorz Karwowski

Diecezjalny Duszpasterz LSO

Łomża, dnia 4 stycznia 2019 r.

N. 13/2019