środa, 16 styczeń 2019 11:24

Komunikat dotyczący 34. Światowych Dni Młodzieży – Panama 2019

Komunikat dotyczący

34. Światowych Dni Młodzieży – Panama 2019

W dniu 31 lipca 2016 roku w Krakowie Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, że 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 roku i będą przebiegać pod hasłem: „Niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Zostaną one poprzedzone dniami w diecezjach od 15 do 21 stycznia 2019 roku.

W dniu 9 kwietnia 2017 roku polska młodzież przekazała młodzieży panamskiej Znaki Światowych Dni Młodzieży: Krzyż ŚDM i Ikonę MB Salus Populi Romani. W dniu 14 maja 2017 roku podczas Mszy św. w hali Arena im. Roberto Durana w Panama City zaprezentowano logo ŚDM w Panamie. Jest to stylizowany zarys Kanału Panamskiego na tle granic kraju, krzyż pielgrzymi oraz zarys postaci Maryi z 5 gwiazdami nad jej głową, a wszystko ujęte w kształcie serca. W dniu 3 lipca 2017 roku zaprezentowano hymn ŚDM w Panamie pod tytułem: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

Patronami 34. ŚDM są między innymi św. Józef Sanchez del Rio, św. Juan Diego, św. Oscar Arnunlfo Romero, św. Jan Bosko czy św. Jan Paweł II.

W tych dniach również grupa młodzieży Diecezji Łomżyńskiej udała się do Ameryki Środkowej, aby w Panamie doświadczyć spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi chrześcijanami z całego świata. Nie wszyscy jednak z różnych przyczyn mogli udać się na Światowe Dni Młodzieży. W związku z tym zapraszamy księży i młodych z całej Diecezji do duchowej łączności z Panamą.

Jak już informowaliśmy, w sobotę 26 stycznia 2019 roku odbędzie się w naszej Diecezji wydarzenie nawiązujące do ŚDM pod hasłem „Panama w Wyszkowie”. Duszpasterze i młodzi z Wyszkowa zapraszają do udziału w nim wszystkich chętnych. Szczegóły na stronie internetowej Diecezji Łomżyńskiej.

Ponadto zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów, aby od 15 do 27 stycznia br. odmawiać na końcu każdej Mszy św. „Modlitwę ŚDM – Panama 2019”. Niech to będzie żarliwa modlitwa w intencji młodego pokolenia oraz wyraz duchowej więzi z Papieżem i młodymi zgromadzonymi w Panamie.

+Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 15 stycznia 2019 r.

N. 47/2019

Modlitwa:

Ojcze Miłosierny,

Ty wzywasz nas abyśmy traktowali nasze życie jako drogę Zbawienia.

Pomóż nam patrzeć na przeszłość z wdzięcznością,

Przeżywać naszą teraźniejszość z odwagą

I budować naszą przyszłość z nadzieją.

Panie Jezu – Przyjacielu i Bracie!

Dziękujemy, że patrzysz na nas z miłością.

Spraw, abyśmy słyszeli Twój głos,

Który rozbrzmiewa w sercu każdego z mocą i światłem Ducha Świętego.

Daj nam łaskę bycia Kościołem w drodze,

głoszącym z żywą wiarą i młodym obliczem radość Ewangelii.

Kościołem, który pracuje nad budową człowieczeństwa

bardziej sprawiedliwego i braterskiego, jakiego wszyscy pragniemy.

Prosimy Cię za Papieża, za biskupów i wszystkich, którzy biorą udział

w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie,

a także za wszystkich, którzy ich przyjmują.

Matko Boża, Patronko Panamy,

spraw abyśmy modlili się i żyli z tą sama hojnością co Ty.

„Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38).