czwartek, 14 luty 2019 12:27

52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu 3 – 9 marca 2019 r.

Komunikat dotyczący

52. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu

3 – 9 marca 2019 r.

Apostolstwo Trzeźwościi Osób Uzależnionych kolejny rok nad wdrożeniem Narodowego Programu Trzeźwości przeżywa pod hasłem: „Młodzi trzeźwi i wolni”. Odpowiedzialność za trzeźwość młodych, za ich bycie wolnymi od wszelkich uzależnień spoczywa na wszystkich dorosłych, zwłaszcza na rodzicach, kapłanach, nauczycielach i wychowawcach. W przesłaniu Narodowego Kongresu Trzeźwości delegaci ze wszystkich polskich diecezji zwrócili się z prośbą do duszpasterzy i wiernych świeckich o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji.

Realizując to ważne zadanie, a także zalecenia Synodu Biskupów nt.: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, który odwołuje się do trudnej sytuacji, w jakiej żyją młodzi, Zespół KEP ds. Apostolstwa i Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotował Vademecum na rok 2019. Jego głównym tematem jest właśnie wychowanie młodzieży w wolności od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia. Wsparcie i pomoc wychowawcza, jakiej ludzie młodzi potrzebują, by wzrastać w miłości i wolności dzieci Bożych, wymaga współdziałania wielu środowisk, w tym wspólnot Kościoła.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że spożycie alkoholu w Polsce ciągle wzrasta. Nie ma wolności bez trzeźwości! Nie ma przyszłości człowieka i narodu bez trzeźwości! Polskość powinna kojarzyć się z trzeźwością i abstynencją, a nie z pijaństwem i poalkoholową mentalnością. Aby Polska była Polską, musimy odzyskać trzeźwość, tak jak sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość.

W dniach od 3 do 9 marca br. będziemy obchodzić 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie to tydzień ekspiacji za grzechy pijaństwa poświęcony szczególnie ludziom młodym. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów i wszystkich Duszpasterzy, aby dobrze przeżyć ten czas w kościołach i parafiach. Pomocą ku temu będą materiały duszpasterskie znajdujące się w „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2019”, które przekazujemy do wykorzystania. Znajdują się w nich: intencja dnia, wprowadzenie do Mszy św., wybór czytań mszalnych, specjalna homilia i modlitwa wiernych.

+Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 13 lutego 2019 r.

N. 109/2019