czwartek, 14 marzec 2019 11:20

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

na Dzień Świętości Życia 2019

Przewielebny Księże Proboszczu,

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2019 r., obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. Dzień ten, ustanowił św. Jan Paweł II, który niejednokrotnie przypominał, że „bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać, to zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). Niestety ciągle docierają do nas niepokojące wiadomości ze świata o liberalizacji przepisów dotyczących aborcji. Prawo w Polsce także nie zabezpiecza w sposób pełny prawa do życia dzieci nienarodzonych. Dlatego wierni Bogu i nauczaniu Papieża Rodziny, podejmujemy następujące inicjatywy:

1. RozpowszechnienieDzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  2. Prosimy Księży o zorganizowanie w parafiach nabożeństw w intencji ochrony i poszanowania każdego ludzkiego życia oraz o przeprowadzenie wśród wiernych Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Można to zrobić w Dzień Świętości Życia, bądź w niedzielę 24 marca kiedy w świątyni jest większa liczba wiernych (do krucjaty bowiem można przystąpić w każdej chwili).
  3. Deklaracje dotyczące Dzieła Duchowej Adopcji w liczbie 60 przekazujemy na każdą parafię. Większą liczbę deklaracji można nabyć w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin w Kurii.
  4. Przekazujemy na każdą parafię Księgę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pragniemy – jak pisze w dekrecie Biskup Łomżyński – aby Księga Duchowej Adopcji i wpisane w nią imiona i nazwiska, były świadectwem obecności w parafii ludzi dobrej woli, zabezpieczających modlitwą życie tych dzieci, którym zabrakło miejsca i miłości w sercach matek już u samego początku ich istnienia. Księga zawiera: Słowo Biskupa Łomżyńskiego, Liturgię uroczystych przyrzeczeń oraz najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi dotyczące DADP. Pozostałe strony to rubryki do wpisania imion i nazwisk osób, które podejmą się modlitwy za dzieci, których życie znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Biskup Łomżyński polecił, aby Księga znalazła się wśród innych ksiąg znajdujących się w kancelarii parafialnej. Jej koszt to 30 zł (do zapłaty w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin).
  5. Prosimy także opodanie wiernym w ogłoszeniach parafialnych, informacji dot. ochrony ludzkiego życia: „Instytucje kościelne służą swą gotowością udzielania wielorakiej pomocy matkom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W naszej Diecezji istnieje: Fundusz Obrony Życia, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Telefon Zaufania (numer: 698 761 737) oraz dwa Okna Życia, gdzie pozostawione dziecko zostanie otoczone troską i fachową opieką. Jedno znajdujące się przy Opactwie Sióstr Benedyktynek ul. Dworna 32 w Łomży a drugie przy Domu Zakonnym Sióstr Szarytek ul. Szwedzka 2a w Ostrołęce (Fara).” Więcej informacji na stronie: www.duszpasterstwo.rodzin.lomza.pl
  6. Informujemy, że Marsze dla Życia i Rodziny, odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2019 r. Dziękujemy wszystkim Organizatorom Marszów z poprzednich lat i jednocześnie gorąco zachęcamy do zaangażowania się w organizację Marszów dla Życia i Rodziny w tym roku, w jak największej liczbie miast i miasteczek naszej Diecezji.

Ks. Jacek Kotowski

Wydziału Duszpasterstwa Rodzin