piątek, 02 sierpień 2019 13:13

Dożynki Diecezjalne

do Duszpasterzy i Wiernych Diecezji Łomżyńskiej

w sprawie dziękczynienia za plony w 2019 roku

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej informuje że ogólnopolskie dożynki odbędą się na Jasnej Górze w dniach 31. 08. - 1.09. 2019 r. Uroczysta Msza św. dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie odprawiona w niedzielę dnia 1 września br. o godz. 1100 przed szczytem jasnogórskim.

Diecezjalne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniu 8 września 2019 r. w Sanktuarium Maryjnym w Wąsewie podczas wypadającej w tym czasie corocznej pielgrzymki do sanktuarium. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich wiernych, szczególnie rolników oraz osoby i instytucje związane z rolnictwem. Pod przewodnictwem Biskupa Janusza Stepnowskiego, Pasterza Diecezji chcemy dziękować Bogu za tegoroczne zbiory z naszych pól, ogrodów i sadów oraz modlić się w intencji rolników i osób związanych z rolnictwem.

Biskup Łomżyński zobowiązuje duszpasterzy ze wszystkich parafii naszej Diecezji, także miejskich, do zorganizowania i wysłania na Dożynki Diecezjalne do Wąsewa delegacji z wieńcem dożynkowym i darem ołtarza oraz zorganizowania grupy wiernych do wzięcia udziału w tej uroczystości. Z parafii miejskich, w których nie ma rolników, delegaci zamiast wieńca mogą nieść kosz owoców, warzyw i kwiatów oraz innych wytworów pracy rąk ludzkich.

W załączeniu przesyłamy kartę zgłoszenia, którą należy wypełnić i okazać w sekretariacie dożynek podczas zgłoszenia delegacji.

Ramowy program uroczystości:

1. Od godz. 1000 zbierają się delegacje poszczególnych parafii z wieńcami i darem ołtarza na placu przy kościele w Wąsewie.

2. Delegacje parafialne zgłaszają się w sekretariacie dożynek przed kościołem.

3. Godz. 1200 - Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego. Księża, którzy chcą wziąć udział w koncelebrze,  biorą ze sobą szaty liturgiczne (albę i białą stułę).

4. Około godz. 1330 - Druga część uroczystości na sali przy Zespole Szkół w Wąsewie.

Prosimy Czcigodnych Księży Proboszczów o podanie do wiadomości wiernych niniejszego Komunikatu, wysłanie delegacji z wieńcem na Dożynki oraz zachęcenie wiernych, zwłaszcza rolników do wzięcia udziału w dziękczynieniu za plony.

Łomża, dnia 2 sierpnia 2019 r.

N. 869/2019

Ks. Krzysztof Chodkowski                                                         +Tadeusz Bronakowski

Ceremoniarz Diecezjalny                                                           Wikariusz Generalny