poniedziałek, 05 styczeń 2015 16:57

Odpusty w Roku Życia Konsekrowanego

DEKRET dotyczący możliwości zyskiwania łaski odpustu zupełnego podczas Roku Życia Konsekrowanego

Mając na względzie duchowe dobro członków Instytutów Życia Konsekrowanego mieszkających i posługujących na terenie Diecezji Łomżyńskiej, a także wszystkich wiernych naszej Diecezji, kierując się normami zawartymi w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską w dniu 23 listopada 2014 r., ustanawiam wymienione poniżej miejsca święte, w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami podczas całego Roku Życia Konsekrowanego, trwającym od 30 listopada br. do 2 lutego 2016 roku.

Odpust zupełny, mogą zyskać członkowie Instytutów Życia Konsekrowanego i wszyscy wierni:
1. za każdym razem, gdy w Roku Życia Konsekrowanego wezmą udział w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z tej okazji;
2. gdy w miejscach wyznaczonych w niniejszym dekrecie, z okazji Roku Życia Konsekrowanego, zgromadzą się na Eucharystii lub Liturgii Godzin, albo przynajmniej przez odpowiedni czas będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz", Wyznaniem Wiary i wezwaniem do Matki Bożej.

Zgodnie ze wspomnianym dekretem Penitencjarii Apostolskiej, wyznaczam w Diecezji Łomżyńskiej następujące kościoły:
- katedra pw. św. Michała Archanioła w Łomży;
- bazylika mniejsza w Myszyńcu;
- bazylika mniejsza w Sokołach;
- kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży (w którym posługują OO. Kapucyni);
- kościół pw. św. Wojciecha w Ostrołęce (w którym posługują Księża Pallotyni);
- kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Hodyszewie (w którym posługują Księża Pallotyni);
- kościół pw. św. Stanisława Kostki w Jaciążku (w którym posługują Księża Salezjanie);
- kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Osuchowej (w którym posługują OO. Redemptoryści).
- kościół zakonny pw. Trójcy Przenajświętszej w Łomży (Mniszki Benedyktynki).

Łomża, dnia 29 grudnia 2014 r.
N. 1957/B/2014

+ Janusz Stepnowski