KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

DLA RODZICÓW DZIECI KOMUNIJNYCH I MŁODZIEŻY BIERZMOWANEJ

(nabór par prowadzących)

Przewielebny Księże Proboszczu,

Przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania jest czasem szczególnym dla całej rodziny. Jest to szansa odnowienia relacji z Panem Bogiem oraz relacji małżeńskich i rodzinnych. Każde dziecko, aby móc dobrze kształtować i rozwijać swoją religijność, potrzebuje świadectwa żywej wiary rodziców. Dlatego obok przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania, niezmiernie ważna jest formacja rodziców tzw. katecheza dorosłych.

Duszpasterstwo Rodzin naszej Diecezji, przygotowało 6 katechez dla rodziców. Trzy dla rodziców dzieci komunijnych i trzy dla rodziców młodzieży bierzmowanej. Dotyczą one kwestii wiary i religijności oraz odnoszą się do kształtowania relacji małżeńskich i rodzinnych. Pragniemy włączyć je w program spotkań dla rodziców, obok katechez ewangelizacyjnych i sakramentalnych, w czasie rocznego przygotowania dziecka do danego sakramentu.

Odpowiedzialnymi za katechezy ewangelizacyjne i sakramentalne są z reguły księża i katecheci. Do prowadzenia proponowanych przez nas sześciu katechez chcemy zaprosić małżeństwa. Ze względu na treści specjalistyczne (teologiczne i psychologiczne) powinny być to małżonkowie odpowiednio przygotowani, posiadający misję kanoniczną Kościoła.

Dlatego zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów i Księży odpowiedzialnych za dzieci i młodzież, o wybranie jednej bądź dwóch par w swojej parafii, które będą mogły włączyć się w pracę z rodzicami. Prosimy, aby były to małżonkowie z kilkuletnim stażem małżeńskim, cieszący się dobrą opinią i posiadający predyspozycje pozwalające nawiązać dobre relacje ze słuchaczami. Wydział Duszpasterstwa Rodzin zobowiązuje się do przygotowania tych par w ramach zajęć Studium Życia Rodzinnego i przeprowadzenia im odpowiednich warsztatów. Na zgłoszenia czekamy do 10 października br. W tej chwili do programu zgłoszonych jest 21 par małżonków.

Tematy katechez małżeńskich (prowadzi małżeństwo przygotowane przez Wydział)

I KOMUNIA ŚWIĘTA

1. Komunikacja w rodzinie.

2. Miłość zmienia się ale się nie kończy.

3. Wiara w naszej rodzinie.

BIERZMOWANIE

1. By lepiej się zrozumieć – podstawy komunikacji między kobietą i mężczyzną.

2. Nasze dorosłe dzieci.

3. Życie duchowe małżonków – obowiązek, możliwość czy przywilej?

Proponowany program jest ciekawą propozycją duszpasterską, która pozwala towarzyszyć rodzicom w drodze chrześcijańskiego wychowania ich dzieci. Jest także odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka zawarte w Amoris laetitia, aby towarzyszyć małżonkom na różnych etapach rozwoju ich miłości małżeńskiej i w atrakcyjny sposób ukazywać im ideał życia małżeńskiego. Zachęcamy raz jeszcze, aby wraz z odpowiednio przygotowanymi osobami świeckimi, objąć roczną formacją dzieci przygotowujące się do sakramentów oraz ich rodziców.

Ks. dr Jacek Kotowski

Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 1 września 2021 r.

N. 908/2021