KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Komunikat dotyczący inauguracji diecezjalnego etapu Synodu Biskupów
o synodalności w Diecezji Łomżyńskiej

Ojciec Święty Franciszek w niedzielę 10 października 2021 r. zainaugurował 16. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja, który potrwa do 2023 r. Papież pragnie, aby ten Synod nie był jednorazowym wydarzeniem, ale procesem. Aby w tym synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi, ale wszyscy, którzy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego,
a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem żyjącego Pana. Dlatego też Synod jest podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny w Rzymie.

Pierwszym etapem Synodu jest faza diecezjalna, której uroczyste otwarcie w naszej diecezji nastąpi w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - 21 listopada br., w Katedrze Łomżyńskiej oraz w kościołach dekanalnych i parafialnych. Tego dnia w Katedrze o godz. 16.00, w otoczeniu młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski uroczyście zainauguruje Synod. Księża Dziekani i Księża Proboszczowie uczynią to w swoich świątyniach. Podczas liturgii, w zorganizowaniu której powinni wziąć udział formowani w tych dniach animatorzy synodalni, należy zaznaczyć tematykę synodalną zarówno we wstępie do Eucharystii jak i w czasie homilii. Ponadto należy umieścić w Modlitwie Wiernych wezwanie modlitewne o owoce Synodu. Szczegółowy materiał do przeprowadzenia procesu synodalnego w parafiach, który potrwa do Wielkanocy 2022 roku, przekazywany jest sukcesywnie podczas spotkań formacyjnych w dekanatach.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 15 listopada 2021 r.

N. 1177/2021