piątek, 30 październik 2015 11:18

Liturgia ku czci bł. Karoliny Kózkówny

KOMUNIKAT
W SPRAWIE UROCZYSTEJ LITURGII KU CZCI BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY, PATRONKI MŁODZIEZY POLSKIEJ - 18 LISTOPADA 2015 R.

„Nie lękajcie się miłości, która stawia wymagania. Właśnie te wymagania są zdolne uczynić waszą miłość prawdziwą miłością”. św. Jan Paweł II

Dnia10 czerwca 1987 r. w Tarnowie, Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze młodziutką męczennicę Karolinę Kózkę. W swoim krótkim, 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza. W kościele polskim jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a decyzją biskupów polskich zebranych na 363. Zebraniu Plenarnym KEP w Tarnowie, patronką młodzieży polskiej obok św. Stanisława Kostki. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne, Debaty Walentynkowe i wiele innych.
   Od kilku lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej organizuje 18 listopada uroczystą liturgię ku czci swojej patronki, w trakcie której młodzież przyjmuje „obrączkę czystości bł. Karoliny”.

Co to jest?
  „Obrączka czystości” jest znakiem poszukiwania konkretnej wartości w życiu, a zwłaszcza prawdziwej przyjaźni i czystej miłości, wyrazem zaufania we wstawiennictwo bł. Karoliny, a także zewnętrznym znakiem, że mimo swoich słabości jesteśmy w stanie dochować wierności wartościom, którymi żyła oddając życie bł. Karolina.
Kto może przyjąć „obrączkę bł. Karoliny”?
Obrączkę mogą przyjąć osoby, które maja ukończone 16 lat i czują w sercu pragnienie życia w czystości przedmałżeńskiej. Przygotowaniem do tego wydarzenia jest udział w dniu skupienia, który odbędzie się dnia 14 listopada 2015 r. w Ostrożnem.

Kiedy można ją przyjąć?
   Dnia 18 listopada br. w Katedrze Łomżyńskiej podczas Mszy świętej o godz. 18:00.
Jak brzmi treść przyrzeczenia?
– Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o jego miłości i było znakiem przyszłego Królestwa?
– Czy chcesz przy pomocy łaski Bożej i wstawiennictwa błogosławionej Karoliny troszczyć się o czystość duszy i ciała?
– Czy chcesz trwać w czystości przedmałżeńskiej, by podobać się Bogu i zachować tę czystość Jemu samemu, bądź osobie z którą Cię Bóg w przyszłości złączy węzłem małżeńskim?

Zgłoszenia i szczegóły odnośnie w/w wydarzenia na stronie www.ksm-lomza.pl

Łomża, dnia 30 października 2015 r.
N.1625/2015

ks. Robert Śliwowski