wtorek, 08 grudzień 2015 12:08

Kościoły Stacyjne Jubileuszu Miłosierdzia

DEKRET
USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY STACYJNE JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA W DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

Papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus ogłaszającej Jubileusz Miłosierdzia wskazuje, że „misją Kościoła jest głoszenie miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii,
aby w ten sposób dotrzeć do serca i umysłu każdego człowieka”. Pragniemy w tym Roku Jubileuszowym celebrować i doświadczać miłosierdzia Boga. Czynić to będziemy podejmując dzieła miłosierdzia w duchu wezwania Pańskiego Miłosierni jak Ojciec.
Ojciec Święty rozpocznie Rok Święty 8 grudnia br. otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Zgodnie z postanowieniem papieskim w III Niedzielę Adwentu zainaugurujemy Rok Jubileuszowy w Katedrze Łomżyńskiej i wybranych kościołach naszej diecezji otwarciem Bram Miłosierdzia, „gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję”.
      W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego niniejszym dekretem ustanawiam następujące świątynie Diecezji Łomżyńskiej Kościołami Stacyjnymi Roku Jubileuszowego:

Kościół katedralny pw. św. Michała Archanioła w Łomży
      Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu
      Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP w Sokołach
      Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży
      Sanktuarium Matki Boskiej Pojednania w Hodyszewie
      Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej
      Sanktuarium Matki Boskiej w Wąsewie
      Sanktuarium Matki Boskiej w Osuchowej
      Sanktuarium Matki Boskiej w Wąsoszu
      Sanktuarium Matki Boskiej w Dąbrówce k. Ostrołęki
      Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Porządziu
      Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
      Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie

Polecam, aby w tych kościołach dokonać obrzędu otwarcia Bramy Miłosierdzia w III Niedzielę Adwentu. Wymienione Kościoły stacyjne będą miejscami zyskiwania odpustów jubileuszowych w zgodzie z przepisami prawa kanonicznego (kan. 992 – 997 KPK)
oraz dekretami Penitencjarii Apostolskiej. Odpust Roku Miłosierdzia związany jest z przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Wierni winni więc odbyć pielgrzymkę do Drzwi Świętych w wybranych Kościołach stacyjnych. Istotne jest, aby ten moment był związany
z przyjęciem Sakramentu Pokuty i Pojednania, celebracją Eucharystii oraz wyznaniem wiary i modlitwami przepisanymi przez prawo Kościoła.

Przeżywaniu Jubileuszu Miłosierdzia niech towarzyszy Boża łaska, Chrystusowy pokój i moje pasterskie błogosławieństwo.

Łomża, dnia 30 listopada 2015 r.
N.1727/B/2015

+ Janusz Stepnowski