środa, 18 czerwiec 2014 20:21

Pogrzeby dzieci utraconych

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY POGRZEBÓW DZIECI UTRACONYCH

Przewielebny księże Proboszczu,

Śmierć dziecka, które zmarło zanim zdążyło się narodzić to problem dotykający coraz większą liczbę małżeństw (w Polsce około 40000 par rocznie). Nowelizacja ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych z dnia 20 stycznia 2007 r., podpisana przez Ministra Zdrowia, umożliwiła rodzicom pogrzebanie każdego utraconego dziecka, niezależnie od momentu nastąpienia śmierci. Do celów pochówku wystarczy specjalna Karta wystawiona przez lekarza, na podstawie której, odbierając za pośrednictwem firmy pogrzebowej ciało dziecka ze szpitala i zgłaszając się do księdza w parafii, można odprawić pełny pogrzeb katolicki.

Zdarza się jednak, że nieliczni rodzice z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nie odbierają szczątek zmarłych Dzieci ze szpitala. Ciała zmarłych Dzieci, po które nikt się nie zgłosił do szpitali: w Łomży, w Ostrołęce czy w Ostrowi Mazowieckiej, zostaną pochowane w specjalnie do tego przygotowanych grobowcach po odprawieniu nabożeństw.
Pogrzeby Dzieci Utraconych odbędą się w następujących miastach:
- 14 czerwca br. o godz. 10:00 w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP
- 21 czerwca br. godz. 10:00 w Ostrowi Mazowieckiej w parafii Wniebowzięcia NMP
- 28 czerwca br. o godz. 10:00 w Łomży w parafii Bożego Ciała

Zapraszamy na tę uroczystość Wszystkich, którzy chcą pożegnać Dzieci zmarłe przed narodzeniem oraz wesprzeć ich rodziców.

Uprzejmie prosimy Przewielebnych Księży Proboszczów o podanie tych informacji wiernym w parafiach Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej oraz Łomży.

Łomża, dnia 13 czerwca 2014 r.
N. 986/2014

ks. Jacek Kotowski