Katolickie Stowarzyszenie Theoforos i Szkoła Nowej Ewangelizacji

Theoforos to charyzmatyczna wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna, która działa w dwóch miejscowościach: Łomży i Ostrołęce; w Łomży przy parafii katedralnej pw. Św. Michała Archanioła, natomiast w Ostrołęce przy parafii św. Franciszka z Asyżu.

15 listopada 2014r ks. Bp Janusz Stepnowski wydał dekret powołujący do życia „Katolickie Stowarzyszenie THEOFOROS”, choć jego początków można upatrywać dziesięć lat wcześniej. Wspólnota wzięła swoją nazwę od greckiego słowa θεοφόρος. Theoforos – to człowiek niosący Boga, niosący nie tylko dla siebie, ale także dla innych.

Podstawowym celem Stowarzyszenia jest „służba Kościołowi Katolickiemu w dziele ewangelizacji oraz formacja duchowa jego członków, mająca na celu kształtowanie świadomych i dojrzałych postaw chrześcijańskich”. Formacja wspólnoty jest trzystopniowa, oparta na spotkaniach w małych grupkach, spotkaniach wspólnotowych w ciągu roku oraz rekolekcjach wakacyjnych.

Theoforos jest wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną, dlatego też zawsze towarzyszy jej członkom różnego rodzaju modlitwa, min. wstawiennicza. Animuje także Łomżyńskie Wieczory Uwielbienia w łomżyńskiej katedrze w trzecie niedziele miesiąca i wraz z Odnową w Duchu Św., Msze Św. z modlitwą o uzdrowienie.
Ważnym dziełem ewangelizacyjnym prowadzonym przez wspólnotę jest kurs Alpha (zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży), prowadzony w Ostrołęce, w Łomży przy katedrze, a także w Zakładzie Karnym w Przytułach. Alpha rozwija się także w innych miejscach i wspólnotach. Prowadzony jest także Kurs Małżeński, który został stworzony, podobnie jak sama Alpha w Londynie i jest dobrą propozycją dla tych, którzy chcą przeżywać lepiej swoje małżeństwo.

Wspólnota prowadzi też Szkołę Nowej Ewangelizacji. Wiosną 2014 roku zostały podjęte starania o przeprowadzenie pierwszych kursów SNE oraz współpraca z Biurem Krajowym Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA). 19 sierpnia 2015 roku ks. biskup Janusz Stepnowski oficjalnie zatwierdził działalność Szkoły Nowej Ewangelizacji Theoforos na terenie naszej diecezji.

Na dzień dzisiejszy z kursów formacyjnych SESA prowadzone są Kurs Nowe Życie i Emaus, a oprócz nich: Kurs Eureka dla gimnazjalistów, a także Wielkopostne Rekolekcje Szkolne.

Aktualnych informacji o wspólnocie należy szukać na stronach internetowych: lomza.theoforos.pl i ostroleka.theoforos.pl, a o SNE - snelomza.theoforos.pl