STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

 

Zaproszenie na spotkanie „U Babci Anny” dzieci z dziadkami i opiekunami

26 lipca 2024

Z racji liturgicznego wspomnienia św. Joachima i Anny rodziców Najświętszej Maryi Panny, Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zaprasza dzieci
z ich dziadkami i opiekunami do ogrodów biskupich na spotkanie „U Babci Anny.”

Spotkanie odbędzie się 26 lipca br. (piątek) w ogrodach biskupich. Początek o godz. 10.00. Wejście na miejsce spotkania bramami wokół Domu Biskupiego od ulic: Sadowej, Giełczyńskiej i Polowej. W programie spotkania: konkursy, gry i zabawy dziecięce.

 

 

 

Ks. Jacek Kotowski

Dyrektor Domu Biskupiego

Łomża, dnia 16 lipca 2024 r.

N. 558/2024

Już po raz 14 zapraszamy wszystkich młodych duchem do Płonki Kościelnej. Ewangelizacja, koncerty, świadectwa, panele dyskusyjne, spotkania w grupach i wiele innych atrakcji przygotowaliśmy dla uczestników spotkania. Zapraszamy Was 15 czerwca do Sanktuarium Królowej Młodzieży. Zapisy na www.festiwalplonka.pl.

PROGRAM:

11.00 Rejestracja uczestników

11.30 Przywitanie gości. Tańce Lednickie.
11.45 Konferencja ks. Emil Sasinowski „Tyś Mój” – Cielesny
12.00 Koncert Zespołu ŚDM – s. Nikodema
13.00 Klerycy WSD Łomża; Pole Pokuty
13.45 Koncert Theoforos; ks. Jacek Dąbrowski „Tyś Mój” – Duchowy
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.15 Konferencja ks. Marian Grochowski „Tyś Mój” – Miłosierny
16.00 Kolacja
17.00 Adoracja NS – Sanktuarium
18.00 Eucharystia
19.30 Koncert Wyrwani z Niewoli
20.30 Apel Jasnogórski

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych na niecodzienne spotkanie z Niezwykłą Rodziną – błogosławioną Rodziną Ulmów. Ich Relikwie nawiedzają kolejno diecezje naszej Ojczyzny. W dniach od 18 do 25 maja br. będą gościć w siedmiu miastach naszej diecezji: Wyszkowie, Ostrowi Maz., Zambrowie, Jedwabnem, Grajewie, Łomży i Myszyńcu.

Męczennicy z Markowej, Wiktoria i Józef Ulmowie z siedmiorgiem dzieci są szczególnym wzorem świętości, realizowanej w życiu małżeńskim i rodzinnym. Prowadzili bogate w miłość, wiarę i pracę codzienne życie. Ratując rodziny Żydowskie przed niemieckim terrorem, w czasie II wojny światowej, zostali wszyscy, także ich jeszcze nienarodzone dziecko, brutalnie zamordowani. Ich pomoc okazana potrzebującym wypływała z wierności Chrystusowi i z przykazania miłości Boga i bliźniego. Ich heroiczna śmierć, była zwieńczeniem ofiarnej miłości realizowanej dzień po dniu, w zwyczajnych okolicznościach życia małżeńskiego i rodzinnego.

Kościół poprzez beatyfikację lub kanonizację wskazuje na małżeństwa, które zmierzały do świętości przez sumienne wypełnianie swoich obowiązków. Są to często, jak mówi papież Franciszek, „święci z sąsiedztwa”, którzy żyjąc w naszym otoczeniu, są dla nas inspiracją, przykładem i pomocą.

Zachęcamy wiernych naszej Diecezji, całe rodziny, do licznego gromadzenia się w wybranych kościołach przy relikwiach Błogosławionej Rodziny. Oddając cześć ich doczesnym szczątkom, poznając ich historię, naprawdę można nabrać siły do realizowania trudnego niekiedy, ale jakże pięknego i ważnego powołania do życia w małżeństwie i rodzinie.

Szczegółowy program peregrynacji, organizowanych nabożeństw i modlitw jest umieszczony na stronieinternetowej duszpasterstwa rodzin, Radia Nadzieja, w gablotach przy kościołach i w ogłoszeniach parafialnych.

ulmowie strona duszpasterstwa 0111

Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski podsumował zebranie plenarne Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej w Łomży.

Ordynariusz Łomżyński, który jest jednocześnie Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z COMECE podreślił, że ten “Trzydniowy zjazd był okazją do świętowania i dziękczynienia“:

Chcieliśmy podkreślić, że dwadzieścia lat temu do Unii wstąpił cały szereg krajów, między innymi Polska. To była okazja, aby się spotkać i taka rocznica wstąpienia szeregu krajów z boku wschodniego do Unii, a także święto dziękczynienia.

Europa potrzebuje naszej modlitwy dodaje biskup Janusz:

-Była to taka wspólna okazja, aby modlić się za wspólnotę tych krajów, które należą do Unii i żeby te tematy, które są ważne dla człowieka, jak życie, obrona Niedzieli i tematy, takie, jak wychowanie młodzieży, trafiały tam – do naszych parlamentarzystów, aby też to uwzględniać.

Zebranie odbyło się w dniach od 17 do 19 kwietnia. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w Brukseli w listopadzie bieżącego roku.

Więcej informacji dostępna jest na stronie episkopat.pl.

Photo by COMECE The Catholic Church in the European Union

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Radio Nadzieja chce upamiętnić ten dzień wydarzeniem “Iskra Nadziei – Podlaskie w hołdzie Wyklętym”. O początkach “Iskry Nadziei” mówił na naszej antenie dzisiejszy Gość Dnia, dyrektor Radia Nadzieja, ks. Mariusz Szulc:

“Celem koncertu jest niesienie nadziei” – dodaje ks. Dyrektor:

Wydarzenie “Iskra Nadziei – Podlaskie w hołdzie Wyklętym” odbędzie się od g. 10.15 w siedzibie Radia Nadzieja, gdzie w panelu konferencyjno-dyskusyjnym będzie można wysłuchać szeregu wykładów patriotycznych oraz wieczorem o g. 19.00 na Sali Widowiskowej przy Szkołach Katolickich podczas koncertu Haliny Młynkowej.

Program spotkania:

Radio Nadzieja ul. Sadowa 3 w Łomży

10.15 Dariusz Syrnicki – badacz i popularyzator historii

11.15 Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński

12.15 prof. Krzysztof Sychowicz – Instytut Pamięci Narodowej

13.15 ks. Tomasz Trzaska – Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

14.15 Janusz Kotowski – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży

19.00 Halina Młynkowa – koncert patriotyczny

1320x720 3

17 stycznia 2020 roku w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca ks. bp Stanisław Stefanek. W pamięci wiernych pozostał jako Pasterz, dla którego życie ludzkie było wartością najważniejszą.

Urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim. Decyzją papieża Jana Pawła II 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a funkcję tę pełnił w latach 1980-1996. 26 października 1996 został przeniesiony na urząd biskupa diecezji łomżyńskiej. 11 listopada 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków pełnienia tej funkcji.

Biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski wspomina swoją obecność w ostatnich momentach ziemskiego życia Pasterza:

-Znałem biskupa bardziej jako emeryta, widziałem jego problemy zdrowotne. Potrafił odejść, żegnać się z życiem, a szczególnie z ludźmi, którzy go otaczali. Miałem to szczęście, aby być przy jego łożu śmierci. Pół godziny przed jego odejściem do domu Ojca, byłem przy biskupie, zdążyłem się pożegnać, być może na to czekał.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że zmarły Pasterz całe swoje życie poświęcił, głosząc naukę Chrystusa:

-Szczególnie utkwiły mi w pamięci słowa wypowiedziane przez biskupa Stanisława podczas Ingresu: “Nie mam innego programu niż Ewangelia”. To było wspaniałe świadectwo na progu nowej drogi biskupiej posługi. W tym prostym zdaniu zawiera się cała prawda o posłudze kapłana i biskupa w każdej rzeczywistości i czasie. Dzień Ingresu był początkiem wytrwałej i ofiarnej, a jednocześnie pełnej entuzjazmu posługi biskupa Stanisława w kościele łomżyńskim. Przez 15 lat pozostawił znaki materialne, dzisiaj możemy podziwiać piękną Katedrę, która odzyskała swój wspaniały blask, cieszymy się z działalności Muzeum Diecezjalnego. 

Biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Uroczystości pogrzebowe biskupa seniora trwały trzy dni, które w pamięci wielu osób, zapisały się jako wielkie diecezjalne rekolekcje. Uroczystej mszy św. pogrzebowej, którą koncelebrowało trzydziestu biskupów i arcybiskupów, przewodniczył abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił bp. Ignacy Dec, który dziękował Bogu za dar życia i za każde dobro, które pozostawił w sercach i umysłach ludzi przez posługę księdza biskupa Stanisława.

O godz. 18:00 w Katedrze pw. św. Michła Archanioła w Łomży odbędzie się Msza św. w intencji biskupa seniora Stanisława Stefanka. Eucharystii przewodniczył będzie Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej bp Janusz Stepnowski.

W każdy czwartek o godzinie 10:15 zapraszamy na audycję „Rodzina”.

Na antenie poruszymy tematy dotyczące profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży oraz ochrony ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Gośćmi cyklu audycji będą lekarze, pedagodzy i eksperci z zakresu profilaktyki uzależnień.

Audycje realizowane przy wsparciu finansowym Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Zapraszamy do osłuchania audycji: https://radionadzieja.pl/rodzina/

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
DOTACJA CELOWA

zadanie p.n.: ,,Wykonanie części robót budowlanych w istniejącym budynku domu parafialnego w celu utworzenia w przyszłości Grajewskiego Centrum Życia Chrześcijańskiego - Godność Człowieka”.

Kwota dofinansowania: 1 005 219,72 zł
Całkowita wartość zadania: 1 256 524,65 zł
Data podpisania umowy o dofinansowanie: 10 listopad 2023 r.

Zadanie jest realizowane w województwie podlaskim w powiecie grajewskim, w Mieście Grajewo.

Celem realizacji zadania p.n.: ,,Wykonanie części robót budowlanych
w istniejącym budynku domu parafialnego w celu utworzenia w przyszłości Grajewskiego Centrum Życia Chrześcijańskiego - Godność Człowieka” jest wykonanie w istniejącym budynku domu parafialnego, zlokalizowanym przy ul. Kopernika 4 w Grajewie, którego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, części robót budowlanych, umożliwiających powstanie w przyszłości domu opieki dla osób starszych z bazą noclegową i żywieniową, świadczącego usługi całodobowo dla 56 pensjonariuszy oraz uruchomienie sal parafialnych, służących m.in. jako miejsce spotkań grup i stowarzyszeń związanych z szerzeniem kultu religijnego z pensjonariuszami domu opieki.

Realizacja zadania publicznego obejmuje swym zakresem wykonanie części robót budowlanych w istniejącym budynku domu parafialnego, przewidzianych w opracowanej dokumentacji projektowej na przebudowę, rozbudowę, nadbudowę i ocieplenie budynku parafialnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania jego części na dom opieki dla osób starszych oraz sale parafialne pn.: „Grajewskie Centrum Życia Chrześcijańskiego – Godność Człowieka”. W ramach zadania zaplanowano zorganizowanie spotkania z formie ,,drzwi otwartych” dla mieszkańców powiatu grajewskiego, wykonanie tynków zewnętrznych, izolacji zewnętrznej ścian piwnicznych, izolacji termicznej wewnętrznej ścian i sufitów, montaż okien przeciwpożarowych, wymianę parapetów, montaż drzwi zewnętrznych oraz wykonanie gładzi i tynków wewnętrznych oraz zorganizowanie konferencji podsumowującej projekt. Realizacja zadania jest kontynuacją części robót budowlanych prowadzonych przez parafię od roku 2021.

Termin realizacji zadania: do dnia 31 grudnia 2023 r.

38. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Wyszkowie
25 listopada 2023 roku

                  Duszpasterstwo młodzieży diecezji łomżyńskiej zaprasza na coroczne święto młodych, które odbędzie się w sobotę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 25 listopada 2023 roku w Wyszkowie pod hasłem: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc twojego łona” (Łk 1, 42).

                  Na spotkanie w ramach Światowego Dnia Młodzieży zapraszamy młodych całej naszej diecezji od 7 klasy szkoły podstawowej, szkoły średniej i studentów oraz duszpasterzy i katechetów do wspólnego doświadczenia radości spotkania z Bogiem oraz z braćmi i siostrami. Światowe Dni Młodzieży w Wyszkowie odbędą się według następującego programu:

9:00 – 10:00 – Zjazd i recepcja na hali w Wyszkowie

10:00 – 17:00 – Rozpoczęcie ŚDM i program na Hali Sportowej w Wyszkowie (ok. 14:00 – OBIAD)

17:00 – Przemarsz ulicami Wyszkowa do parafii Św. Wojciecha

18:00 – Msza Święta w parafii Św. Wojciecha i zakończenie ŚDM.

                 

                  Zgłoszeń uczestnictwa w spotkaniu młodzieży w Wyszkowie możemy dokonywać na stronie internetowej Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej centrumewangelizacji.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł. Zapraszamy młodzież naszej diecezji z duszpasterzami i katechetami i prosimy o modlitwę za całe dzieło Światowych Dni Młodzieży diecezji łomżyńskiej.

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny