STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Radio Nadzieja chce upamiętnić ten dzień wydarzeniem “Iskra Nadziei – Podlaskie w hołdzie Wyklętym”. O początkach “Iskry Nadziei” mówił na naszej antenie dzisiejszy Gość Dnia, dyrektor Radia Nadzieja, ks. Mariusz Szulc:

“Celem koncertu jest niesienie nadziei” – dodaje ks. Dyrektor:

Wydarzenie “Iskra Nadziei – Podlaskie w hołdzie Wyklętym” odbędzie się od g. 10.15 w siedzibie Radia Nadzieja, gdzie w panelu konferencyjno-dyskusyjnym będzie można wysłuchać szeregu wykładów patriotycznych oraz wieczorem o g. 19.00 na Sali Widowiskowej przy Szkołach Katolickich podczas koncertu Haliny Młynkowej.

Program spotkania:

Radio Nadzieja ul. Sadowa 3 w Łomży

10.15 Dariusz Syrnicki – badacz i popularyzator historii

11.15 Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński

12.15 prof. Krzysztof Sychowicz – Instytut Pamięci Narodowej

13.15 ks. Tomasz Trzaska – Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

14.15 Janusz Kotowski – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży

19.00 Halina Młynkowa – koncert patriotyczny

1320x720 3

17 stycznia 2020 roku w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca ks. bp Stanisław Stefanek. W pamięci wiernych pozostał jako Pasterz, dla którego życie ludzkie było wartością najważniejszą.

Urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim. Decyzją papieża Jana Pawła II 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a funkcję tę pełnił w latach 1980-1996. 26 października 1996 został przeniesiony na urząd biskupa diecezji łomżyńskiej. 11 listopada 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków pełnienia tej funkcji.

Biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski wspomina swoją obecność w ostatnich momentach ziemskiego życia Pasterza:

-Znałem biskupa bardziej jako emeryta, widziałem jego problemy zdrowotne. Potrafił odejść, żegnać się z życiem, a szczególnie z ludźmi, którzy go otaczali. Miałem to szczęście, aby być przy jego łożu śmierci. Pół godziny przed jego odejściem do domu Ojca, byłem przy biskupie, zdążyłem się pożegnać, być może na to czekał.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że zmarły Pasterz całe swoje życie poświęcił, głosząc naukę Chrystusa:

-Szczególnie utkwiły mi w pamięci słowa wypowiedziane przez biskupa Stanisława podczas Ingresu: “Nie mam innego programu niż Ewangelia”. To było wspaniałe świadectwo na progu nowej drogi biskupiej posługi. W tym prostym zdaniu zawiera się cała prawda o posłudze kapłana i biskupa w każdej rzeczywistości i czasie. Dzień Ingresu był początkiem wytrwałej i ofiarnej, a jednocześnie pełnej entuzjazmu posługi biskupa Stanisława w kościele łomżyńskim. Przez 15 lat pozostawił znaki materialne, dzisiaj możemy podziwiać piękną Katedrę, która odzyskała swój wspaniały blask, cieszymy się z działalności Muzeum Diecezjalnego. 

Biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Uroczystości pogrzebowe biskupa seniora trwały trzy dni, które w pamięci wielu osób, zapisały się jako wielkie diecezjalne rekolekcje. Uroczystej mszy św. pogrzebowej, którą koncelebrowało trzydziestu biskupów i arcybiskupów, przewodniczył abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił bp. Ignacy Dec, który dziękował Bogu za dar życia i za każde dobro, które pozostawił w sercach i umysłach ludzi przez posługę księdza biskupa Stanisława.

O godz. 18:00 w Katedrze pw. św. Michła Archanioła w Łomży odbędzie się Msza św. w intencji biskupa seniora Stanisława Stefanka. Eucharystii przewodniczył będzie Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej bp Janusz Stepnowski.

W każdy czwartek o godzinie 10:15 zapraszamy na audycję „Rodzina”.

Na antenie poruszymy tematy dotyczące profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży oraz ochrony ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Gośćmi cyklu audycji będą lekarze, pedagodzy i eksperci z zakresu profilaktyki uzależnień.

Audycje realizowane przy wsparciu finansowym Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Zapraszamy do osłuchania audycji: https://radionadzieja.pl/rodzina/

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
DOTACJA CELOWA

zadanie p.n.: ,,Wykonanie części robót budowlanych w istniejącym budynku domu parafialnego w celu utworzenia w przyszłości Grajewskiego Centrum Życia Chrześcijańskiego - Godność Człowieka”.

Kwota dofinansowania: 1 005 219,72 zł
Całkowita wartość zadania: 1 256 524,65 zł
Data podpisania umowy o dofinansowanie: 10 listopad 2023 r.

Zadanie jest realizowane w województwie podlaskim w powiecie grajewskim, w Mieście Grajewo.

Celem realizacji zadania p.n.: ,,Wykonanie części robót budowlanych
w istniejącym budynku domu parafialnego w celu utworzenia w przyszłości Grajewskiego Centrum Życia Chrześcijańskiego - Godność Człowieka” jest wykonanie w istniejącym budynku domu parafialnego, zlokalizowanym przy ul. Kopernika 4 w Grajewie, którego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, części robót budowlanych, umożliwiających powstanie w przyszłości domu opieki dla osób starszych z bazą noclegową i żywieniową, świadczącego usługi całodobowo dla 56 pensjonariuszy oraz uruchomienie sal parafialnych, służących m.in. jako miejsce spotkań grup i stowarzyszeń związanych z szerzeniem kultu religijnego z pensjonariuszami domu opieki.

Realizacja zadania publicznego obejmuje swym zakresem wykonanie części robót budowlanych w istniejącym budynku domu parafialnego, przewidzianych w opracowanej dokumentacji projektowej na przebudowę, rozbudowę, nadbudowę i ocieplenie budynku parafialnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania jego części na dom opieki dla osób starszych oraz sale parafialne pn.: „Grajewskie Centrum Życia Chrześcijańskiego – Godność Człowieka”. W ramach zadania zaplanowano zorganizowanie spotkania z formie ,,drzwi otwartych” dla mieszkańców powiatu grajewskiego, wykonanie tynków zewnętrznych, izolacji zewnętrznej ścian piwnicznych, izolacji termicznej wewnętrznej ścian i sufitów, montaż okien przeciwpożarowych, wymianę parapetów, montaż drzwi zewnętrznych oraz wykonanie gładzi i tynków wewnętrznych oraz zorganizowanie konferencji podsumowującej projekt. Realizacja zadania jest kontynuacją części robót budowlanych prowadzonych przez parafię od roku 2021.

Termin realizacji zadania: do dnia 31 grudnia 2023 r.

38. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Wyszkowie
25 listopada 2023 roku

                  Duszpasterstwo młodzieży diecezji łomżyńskiej zaprasza na coroczne święto młodych, które odbędzie się w sobotę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 25 listopada 2023 roku w Wyszkowie pod hasłem: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc twojego łona” (Łk 1, 42).

                  Na spotkanie w ramach Światowego Dnia Młodzieży zapraszamy młodych całej naszej diecezji od 7 klasy szkoły podstawowej, szkoły średniej i studentów oraz duszpasterzy i katechetów do wspólnego doświadczenia radości spotkania z Bogiem oraz z braćmi i siostrami. Światowe Dni Młodzieży w Wyszkowie odbędą się według następującego programu:

9:00 – 10:00 – Zjazd i recepcja na hali w Wyszkowie

10:00 – 17:00 – Rozpoczęcie ŚDM i program na Hali Sportowej w Wyszkowie (ok. 14:00 – OBIAD)

17:00 – Przemarsz ulicami Wyszkowa do parafii Św. Wojciecha

18:00 – Msza Święta w parafii Św. Wojciecha i zakończenie ŚDM.

                 

                  Zgłoszeń uczestnictwa w spotkaniu młodzieży w Wyszkowie możemy dokonywać na stronie internetowej Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej centrumewangelizacji.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł. Zapraszamy młodzież naszej diecezji z duszpasterzami i katechetami i prosimy o modlitwę za całe dzieło Światowych Dni Młodzieży diecezji łomżyńskiej.

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego serdecznie zaprasza w imieniu Organizatorów na uroczystą Mszę świętą w intencji księży, zakonników i zakonnic diecezji łomżyńskiej pomordowanych i prześladowanych w latach 1939-1989. Będzie ona sprawowana w katedrze łomżyńskiej w niedzielę 22 października 2023 roku o godz. 10 pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Okazją ku modlitwie jest wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika. Inicjatywa podjęta przez wiele środowisk pod patronatem Biskupa Łomżyńskiego ma na celu pielęgnowanie pamięci o osobach duchownych i konsekrowanych, które były prześladowane przez reżim komunistyczny i poniosły męczeńską śmierć. Wpisuje się w to również aspekt powołaniowy, by przez przypomnienie sylwetek kapłanów i osób konsekrowanych niezłomnych, modlić się do Boga o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
W związku z powyższą inicjatywą przygotowana została również okolicznościowa wystawa, która przez cały miesiąc październik dostępna jest w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, a w niedzielę 22 października br. będzie udostępniona przy katedrze łomżyńskiej. W piątek 20 października br. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich o godz. 18 odbędzie się spotkanie z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, który dwukrotnie prowadził śledztwo w sprawie morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zaproszenie na to wydarzenie kierowane jest do Diecezjan: ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, do Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych. Zaproszenie kierowane jest także do Liturgicznej Służby Ołtarza, by propagować sylwetki osób duchownych i konsekrowanych w ramach duszpasterstwa powołaniowego.

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

 

plakat Witkowski

Parafia pw. św. Andrzej Boboli w Łomży jest współorganizatorem XI Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, które odbędzie się w dniach 23 i 24 września br. Z uwagi na to, że w wielu parafiach naszej diecezji funkcjonuje całodzienna i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, podjęta inicjatywa Forum jest bardzo dobrą okazją do spotkania, wymiany myśli i formacji odpowiedzialnych i uczestniczących w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego ŁKD w imieniu proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży ks. Andrzeja Popielskiego serdecznie zaprasza księży proboszczów i innych kapłanów oraz uczestników adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach do wzięcia udziału w Forum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach. W załącznikach do tej informacji przekazuję okolicznościowe zaproszenie wraz z programem.

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza młodzież, dyrekcje szkół, nauczycieli, wychowawców i katechetów z terenu naszej Diecezji do udziału w dorocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. W czasie pielgrzymki, przez wstawiennictwo Czarnej Madonny, będziemy powierzać Bogu sprawy szkoły, a w szczególności maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości.
Młodzież pielgrzymuje na Jasną Górę według następującego porządku:

I grupa – 20 października 2023 r. (piątek) – dekanaty: Jedwabne, Kadzidło, Kobylin, Kolno, Krasnosielc, Łomża św. Michała Archanioła, Łomża św. Brunona, Myszyniec, Piątnica, Szepietowo, Wysokie Maz., Zambrów.

II grupa – 27 października 2023 r. (piątek) – dekanaty: Chorzele, Czyżew, Grajewo, Łapy, Ostrołęka św. Antoniego, Ostrołęka Nawiedzenia NMP, Ostrów Maz. Wniebowzięcia NMP, Ostrów Maz. Dobrego Pastrzerza, Różan, Rzekuń, Szczuczyn, Wyszków.
Przypominamy, że warto wcześniej przygotować młodzież do wyjazdu na Jasną Górę poprzez specjalną katechezę, poświęconą historii i znaczeniu jasnogórskiego sanktuarium oraz przybliżyć program przebiegu pielgrzymki. Młodzież składa ofiarę na dar ołtarza (2 zł od osoby) oraz na pamiątkowy krzyżyk z rzemykiem (10 zł).
Zgłoszenia do udziału w Pielgrzymce oraz zamówienia na pamiątki przyjmowane są bezpośrednio u ks. Tomasza Grali (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do 30 września br.
W Wydziale Nauczania i Wychowania Katolickiego będzie można odebrać zamówione krzyże. Do komunikatu zostanie dołączony plakat w formie elektronicznej, który można wydrukować albo udostępnić za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Zwracamy się z prośbą do Dyrekcji poszczególnych szkół o przywiezienie ze sobą na Jasną Górę sztandaru, który znajdzie się na prezbiterium Bazyliki Jasnogórskiej w czasie Mszy świętej.

Wspólnota parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Szelkowie zaprasza na doroczny odpust ku czci św. Rozalii.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży ogłasza nabór na nowy rok akademicki 2023/2024. Przesłuchanie kandydatów odbędzie się w dniu 02.09.2023 roku (sobota) o godz. 9.00 w siedzibie DIMK w Łomży (gmach Wyższego Seminarium Duchownego Plac Jana Pawła II nr 1 w Łomży).
Warunkiem przyjęcia do Instytutu jest posiadanie predyspozycji muzycznych – słuchu muzycznego oraz poczucia rytmu. Przesłuchanie obejmuje zaśpiewanie dowolnej pieśni kościelnej oraz powtórzenie podanego schematu melodycznego i rytmicznego.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w środy w godzinach od 10.00 do 16.00, od września do czerwca, natomiast zajęcia indywidualne z instrumentu w czasie ustalonym z wykładowcą. Nauka w Instytucie trwa pięć lat. Studenci zdobywają gruntowną wiedzę z teorii muzyki i liturgii oraz praktyczne umiejętności muzyczne. Absolwent DIMK otrzymuje dyplom, który upoważnia do pełnienia posługi organisty.
Wymagane dokumenty: podanie, życiorys, opinia proboszcza o kandydacie, ewentualne świadectwo ukończenia szkoły muzycznej oraz 3 zdjęcia legitymacyjne.
Czcigodni Księża Proboszczowie proszeni są o podanie niniejszego komunikatu do wiadomości wiernych w ogłoszeniach parafialnych w niedzielę 27 sierpnia br.


W oczekiwaniu na spotkanie

+ Tadeusz Bronakowski
WIKARIUSZ GENERALNY

Ks. Kazimierz Ostrowski
DYREKTOR DIMK