STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

38. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Wyszkowie
25 listopada 2023 roku

                  Duszpasterstwo młodzieży diecezji łomżyńskiej zaprasza na coroczne święto młodych, które odbędzie się w sobotę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 25 listopada 2023 roku w Wyszkowie pod hasłem: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc twojego łona” (Łk 1, 42).

                  Na spotkanie w ramach Światowego Dnia Młodzieży zapraszamy młodych całej naszej diecezji od 7 klasy szkoły podstawowej, szkoły średniej i studentów oraz duszpasterzy i katechetów do wspólnego doświadczenia radości spotkania z Bogiem oraz z braćmi i siostrami. Światowe Dni Młodzieży w Wyszkowie odbędą się według następującego programu:

9:00 – 10:00 – Zjazd i recepcja na hali w Wyszkowie

10:00 – 17:00 – Rozpoczęcie ŚDM i program na Hali Sportowej w Wyszkowie (ok. 14:00 – OBIAD)

17:00 – Przemarsz ulicami Wyszkowa do parafii Św. Wojciecha

18:00 – Msza Święta w parafii Św. Wojciecha i zakończenie ŚDM.

                 

                  Zgłoszeń uczestnictwa w spotkaniu młodzieży w Wyszkowie możemy dokonywać na stronie internetowej Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej centrumewangelizacji.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł. Zapraszamy młodzież naszej diecezji z duszpasterzami i katechetami i prosimy o modlitwę za całe dzieło Światowych Dni Młodzieży diecezji łomżyńskiej.

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego serdecznie zaprasza w imieniu Organizatorów na uroczystą Mszę świętą w intencji księży, zakonników i zakonnic diecezji łomżyńskiej pomordowanych i prześladowanych w latach 1939-1989. Będzie ona sprawowana w katedrze łomżyńskiej w niedzielę 22 października 2023 roku o godz. 10 pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Okazją ku modlitwie jest wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika. Inicjatywa podjęta przez wiele środowisk pod patronatem Biskupa Łomżyńskiego ma na celu pielęgnowanie pamięci o osobach duchownych i konsekrowanych, które były prześladowane przez reżim komunistyczny i poniosły męczeńską śmierć. Wpisuje się w to również aspekt powołaniowy, by przez przypomnienie sylwetek kapłanów i osób konsekrowanych niezłomnych, modlić się do Boga o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
W związku z powyższą inicjatywą przygotowana została również okolicznościowa wystawa, która przez cały miesiąc październik dostępna jest w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, a w niedzielę 22 października br. będzie udostępniona przy katedrze łomżyńskiej. W piątek 20 października br. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich o godz. 18 odbędzie się spotkanie z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, który dwukrotnie prowadził śledztwo w sprawie morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zaproszenie na to wydarzenie kierowane jest do Diecezjan: ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, do Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych. Zaproszenie kierowane jest także do Liturgicznej Służby Ołtarza, by propagować sylwetki osób duchownych i konsekrowanych w ramach duszpasterstwa powołaniowego.

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

 

plakat Witkowski

Parafia pw. św. Andrzej Boboli w Łomży jest współorganizatorem XI Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, które odbędzie się w dniach 23 i 24 września br. Z uwagi na to, że w wielu parafiach naszej diecezji funkcjonuje całodzienna i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, podjęta inicjatywa Forum jest bardzo dobrą okazją do spotkania, wymiany myśli i formacji odpowiedzialnych i uczestniczących w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego ŁKD w imieniu proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży ks. Andrzeja Popielskiego serdecznie zaprasza księży proboszczów i innych kapłanów oraz uczestników adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach do wzięcia udziału w Forum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach. W załącznikach do tej informacji przekazuję okolicznościowe zaproszenie wraz z programem.

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza młodzież, dyrekcje szkół, nauczycieli, wychowawców i katechetów z terenu naszej Diecezji do udziału w dorocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. W czasie pielgrzymki, przez wstawiennictwo Czarnej Madonny, będziemy powierzać Bogu sprawy szkoły, a w szczególności maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości.
Młodzież pielgrzymuje na Jasną Górę według następującego porządku:

I grupa – 20 października 2023 r. (piątek) – dekanaty: Jedwabne, Kadzidło, Kobylin, Kolno, Krasnosielc, Łomża św. Michała Archanioła, Łomża św. Brunona, Myszyniec, Piątnica, Szepietowo, Wysokie Maz., Zambrów.

II grupa – 27 października 2023 r. (piątek) – dekanaty: Chorzele, Czyżew, Grajewo, Łapy, Ostrołęka św. Antoniego, Ostrołęka Nawiedzenia NMP, Ostrów Maz. Wniebowzięcia NMP, Ostrów Maz. Dobrego Pastrzerza, Różan, Rzekuń, Szczuczyn, Wyszków.
Przypominamy, że warto wcześniej przygotować młodzież do wyjazdu na Jasną Górę poprzez specjalną katechezę, poświęconą historii i znaczeniu jasnogórskiego sanktuarium oraz przybliżyć program przebiegu pielgrzymki. Młodzież składa ofiarę na dar ołtarza (2 zł od osoby) oraz na pamiątkowy krzyżyk z rzemykiem (10 zł).
Zgłoszenia do udziału w Pielgrzymce oraz zamówienia na pamiątki przyjmowane są bezpośrednio u ks. Tomasza Grali (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do 30 września br.
W Wydziale Nauczania i Wychowania Katolickiego będzie można odebrać zamówione krzyże. Do komunikatu zostanie dołączony plakat w formie elektronicznej, który można wydrukować albo udostępnić za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Zwracamy się z prośbą do Dyrekcji poszczególnych szkół o przywiezienie ze sobą na Jasną Górę sztandaru, który znajdzie się na prezbiterium Bazyliki Jasnogórskiej w czasie Mszy świętej.

Wspólnota parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Szelkowie zaprasza na doroczny odpust ku czci św. Rozalii.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży ogłasza nabór na nowy rok akademicki 2023/2024. Przesłuchanie kandydatów odbędzie się w dniu 02.09.2023 roku (sobota) o godz. 9.00 w siedzibie DIMK w Łomży (gmach Wyższego Seminarium Duchownego Plac Jana Pawła II nr 1 w Łomży).
Warunkiem przyjęcia do Instytutu jest posiadanie predyspozycji muzycznych – słuchu muzycznego oraz poczucia rytmu. Przesłuchanie obejmuje zaśpiewanie dowolnej pieśni kościelnej oraz powtórzenie podanego schematu melodycznego i rytmicznego.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w środy w godzinach od 10.00 do 16.00, od września do czerwca, natomiast zajęcia indywidualne z instrumentu w czasie ustalonym z wykładowcą. Nauka w Instytucie trwa pięć lat. Studenci zdobywają gruntowną wiedzę z teorii muzyki i liturgii oraz praktyczne umiejętności muzyczne. Absolwent DIMK otrzymuje dyplom, który upoważnia do pełnienia posługi organisty.
Wymagane dokumenty: podanie, życiorys, opinia proboszcza o kandydacie, ewentualne świadectwo ukończenia szkoły muzycznej oraz 3 zdjęcia legitymacyjne.
Czcigodni Księża Proboszczowie proszeni są o podanie niniejszego komunikatu do wiadomości wiernych w ogłoszeniach parafialnych w niedzielę 27 sierpnia br.


W oczekiwaniu na spotkanie

+ Tadeusz Bronakowski
WIKARIUSZ GENERALNY

Ks. Kazimierz Ostrowski
DYREKTOR DIMK

Od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Portugalii dzielą nas już tylko tygodnie. Młodzież naszej diecezji, która wybiera się do Lizbony, spotkała się 11 czerwca w łomżyńskiej Katedrze. Na to spotkanie przybyli także rodzice uczestników ŚDM 2023.
O godzinie 18.00 grupa młodych ludzi wraz z duszpasterzami uczestniczyła w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Tadeusza Bronakowskiego ze specjalnym błogosławieństwem młodzieży przed ŚDM w Lizbonie. W czasie Mszy Świętej modlili się o duchowe owoce Dni Młodzieży w Portugalii, za wspólnotę oraz o bezpieczne dotarcie do wyznaczonych celów wyjątkowej pielgrzymki.
Po Mszy świętej w katedralnym domu parafialnym odbyło się spotkanie, w czasie którego koordynator ŚDM Lizbona 2023 ks. Tomasz Grala wyjaśniał rodzicom i uczestnikom cały przebieg wyjazdu. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą.
Czerwcowe spotkanie formacyjne, z uroczystym rozesłaniem i błogosławieństwem, zakończyło cykl przygotowań do spotkania młodych. Przed nimi bowiem najważniejsze spotkanie, a mianowicie wyjątkowy i piękny czas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

ks. Tomasz Grala

 

1

2

3

Diakonia Wyzwolenia Diecezji Łomżyńskiej organizuje III Diecezjalny Dzień Jedności Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, pod hasłem „Czyńcie dobrze, a zło was nie spotka (Tb 12,7)”. Spotkanie to odbędzie się 10 czerwca 2023 r. w Sanktuarium Maryjnym w Nowej Osuchowej. Zaproszenie skierowane jest do członków, kandydatów i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz do wszystkich, którzy o tym dziele chcieliby dowiedzieć się więcej. Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest ruchem jednoczącym ludzi, którzy w duchu Ewangelii podejmują służbę mającą na celu ratowanie godności człowieka zniewolonego przez alkoholizm, narkomanię, nikotynizm lub inne uzależnienia. Założyciel KWC, ks. Franciszek Blachnicki, zauważył, że źródłem każdego zniewolenia jest lęk, dlatego zadaniem Krucjaty jest wyzwalanie od niego. Słowo „krucjata” wskazuje na Krzyż jako skuteczny znak ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem. Podstawową formą działania Krucjaty jest podjęcie postu jakim jest dobrowolna abstynencja od alkoholu, traktowana jako osobisty dar, podjęty z pobudek miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka.

Program spotkania:
9:00 - 9:15 – Rejestracja uczestników
9:30 - Zawiązanie wspólnoty
10:15 - Pantomima, świadectwo, konferencja ks. Adama Anuszkiewicza
11:30 - Spotkania w grupach
13:00 - MSZA ŚWIĘTA
14:00 - Wspólny posiłek
15:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
15:45 - Godzina świadectw i podsumowanie


Spotkanie jest otwarte, a udział w nim bezpłatny. W miarę możliwości prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie chęci swojego udziału do pani Barbary Gołdys pod numer telefonu: 500 631 339.

ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

ks. Mateusz Rakusiewicz 
MODERATOR DIAKONII WYZWOLENIA 


Już po raz 13 zapraszamy wszystkich młodych duchem do Płonki Kościelnej. Ewangelizacja, koncerty, świadectwa, panele dyskusyjne, spotkania w grupach i wiele innych atrakcji przygotowaliśmy dla uczestników spotkania. Zapraszamy Was 17 czerwca do Sanktuarium Królowej Młodzieży. Zapisy na www.festiwalplonka.pl.
 

PROGRAM:

od 11:00 Rejestracja uczestników na polu festiwalowym

11:30 Rozpoczęcie Festiwalu. Przywitanie gości.
11.40 Wyrwani Z Niewoli
12.50 Ruch Lednicki
13:00 Zespół ŚDM – s. Nikodema
13:45 Konferencja „Pokochaj Życie” – ks. Emil Sasinowski
14:15 Spotkanie w grupach – ks. Sebastian
15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Koncert: ks. Marian i  Theoforos
16:00 Kolacja.
16:45 Ruch Lednicki
17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu – ks. Jacek i Theoforos
18:30 Eucharystia – J.E.Ks. Bp Janusz Stepnowski – Sanktuarium Królowej Młodzieży.
19:30 Akt zawierzenia Królowej Młodzieży.
19.45 Jezus Drogą, Prawdą i Życiem – Chrystoteka.
21:00 Apel Jasnogórski – WSD w Łomży. Zakończenie festiwalu.

plakat A3 plonka koscielna 2023 v5

partnerzy

 

 

 

W roku 2023 Kościół Łomżyński wśród wielu wydarzeń będzie przeżywał Pierwszy Kongres Różańcowy, który trwać będzie przez dwie stacje kongresowe.
Pierwsza stacja Kongresu będzie miała miejsce w sobotę 6 maja 2023 roku w Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. Księża Dziekani w porozumieniu z proboszczami z dekanatu proszeni są o zorganizowanie przyjazdu pielgrzymów i zgłoszenie grup do ks. Dariusza Krajewskiego (nr tel. 784 402 027).
Druga stacja kongresowa odbywać się będzie we wszystkich parafiach Diecezji Łomżyńskiej we wspomnienie NMP z Fatimy 13 maja 2023 roku w czasie tradycyjnych nabożeństw majowych i procesji fatimskich. Zachęcamy, aby dzień ten był spotkaniem jedności wszystkich grup różańcowych i wspólnot istniejących w parafii. Każdy Proboszcz zadba, aby tego dnia odbyła się uroczysta Msza dziękczynna w intencji Kół Różańcowych i wszystkich wspólnot funkcjonujących w parafii. Po Mszy św. lub według miejscowego zwyczaju, powinno odbyć się uroczyste nabożeństwo różańcowe połączone z procesją fatimską.
Pierwszy Kongres Różańcowy Diecezji Łomżyńskiej jest okazją do dziękczynienia za beatyfikację założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, która pragnęła „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Jest też przygotowaniem wspólnoty diecezjalnej do obchodów 200-lecia Żywego Różańca w 2026 roku. To także dobra sposobność do ożywienia wspólnot różańcowych w parafii, do uzupełnienia istniejących i powołania nowych Kół Różańcowych, w tym Kół Różańcowych Rodziców Modlących się za Dzieci, zachęcenia i promowania modlitwy różańcowej, o której św. Jan Paweł II mówił, że jest jego „codzienną i umiłowaną modlitwą”, a po Eucharystii i sakramentach najbardziej sprawdzoną modlitwą w Kościele.

PROGRAM I KONGRESU RÓŻAŃCOWEGO DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ
Hasło: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”

PIERWSZA STACJA KONGRESU

SOBOTA 6 Maja 2023 r. - Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Łomżyńskiej do Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.
9:30 – Rejestracja grup pielgrzymkowych
10.00 - Powitanie Pielgrzymów i przedstawienie wspólnot różańcowych
10.30 - Konferencja „Różaniec w życiu i nauczaniu bł. Stefan Wyszyńskiego
11.30 - Uroczysta Procesja Różańcowa z rozważaniami Prymasa Tysiąclecia
12.30 – Msza święta dziękczynna w intencji Kół Różańcowych i o rozwój dzieła Żywego Różańca – Biskup Janusz Stepnowski; Po komunii - Uroczyste odnowienie przyrzeczeń Członków Żywego Różańca; Pasterskie błogosławieństwo Moderatorów, Zelatorów i Członków Żywego Różańca
13.30 – Agapa
14.30 - koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie I Stacji Kongresu


DRUGA STACJA KONGRESU

SOBOTA 13 maja 2023 r.- wszystkie parafie diecezji łomżyńskiej
- Msza dziękczynna w intencji Kół Różańcowych odnowienie przyrzeczeń i wpis do Parafialnej Księgi Żywego Różańca
- Uroczyste nabożeństwo różańcowe połączone z procesją fatimską.