STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

17 stycznia 2020 roku w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca ks. bp Stanisław Stefanek. W pamięci wiernych pozostał jako Pasterz, dla którego życie ludzkie było wartością najważniejszą.

Urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim. Decyzją papieża Jana Pawła II 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a funkcję tę pełnił w latach 1980-1996. 26 października 1996 został przeniesiony na urząd biskupa diecezji łomżyńskiej. 11 listopada 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków pełnienia tej funkcji.

Biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski wspomina swoją obecność w ostatnich momentach ziemskiego życia Pasterza:

-Znałem biskupa bardziej jako emeryta, widziałem jego problemy zdrowotne. Potrafił odejść, żegnać się z życiem, a szczególnie z ludźmi, którzy go otaczali. Miałem to szczęście, aby być przy jego łożu śmierci. Pół godziny przed jego odejściem do domu Ojca, byłem przy biskupie, zdążyłem się pożegnać, być może na to czekał.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że zmarły Pasterz całe swoje życie poświęcił, głosząc naukę Chrystusa:

-Szczególnie utkwiły mi w pamięci słowa wypowiedziane przez biskupa Stanisława podczas Ingresu: “Nie mam innego programu niż Ewangelia”. To było wspaniałe świadectwo na progu nowej drogi biskupiej posługi. W tym prostym zdaniu zawiera się cała prawda o posłudze kapłana i biskupa w każdej rzeczywistości i czasie. Dzień Ingresu był początkiem wytrwałej i ofiarnej, a jednocześnie pełnej entuzjazmu posługi biskupa Stanisława w kościele łomżyńskim. Przez 15 lat pozostawił znaki materialne, dzisiaj możemy podziwiać piękną Katedrę, która odzyskała swój wspaniały blask, cieszymy się z działalności Muzeum Diecezjalnego. 

Biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Uroczystości pogrzebowe biskupa seniora trwały trzy dni, które w pamięci wielu osób, zapisały się jako wielkie diecezjalne rekolekcje. Uroczystej mszy św. pogrzebowej, którą koncelebrowało trzydziestu biskupów i arcybiskupów, przewodniczył abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił bp. Ignacy Dec, który dziękował Bogu za dar życia i za każde dobro, które pozostawił w sercach i umysłach ludzi przez posługę księdza biskupa Stanisława.

O godz. 18:00 w Katedrze pw. św. Michła Archanioła w Łomży odbędzie się Msza św. w intencji biskupa seniora Stanisława Stefanka. Eucharystii przewodniczył będzie Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej bp Janusz Stepnowski.