STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

“Wracamy do źródła” – powiedział rozpoczynając Mszę Świętą Krzyżma biskup Janusz Stepnowski. W poprzednich dwóch latach podczas liturgii w łomżyńskiej Katedrze, z powodów ograniczeń pandemicznych, mogło się gromadzić nieliczne grono kapłanów.

Zwracając się do księży, pasterz Diecezji Łomżyńskiej mówił: “Nasz styl życia ma propagować świętość w parafiach”. Podczas Mszy Krzyżma został poświęcony specjalny olej, którzy będzie służył do udzielania sakramentów świętych. Biskup Janusz Stepnowski podczas homilii mówił o zadaniach kapłana we współczesnym świecie:

– Olej może mieć różne smaki, być gorzki lub słodki, o posmaku trawy, owoców, migdałów, ziół czy drzewa, które zostało ścięte. Każdy z was jest naczyniem naszej diecezji. Macie różne zainteresowania, charaktery, tempo życia, ale każdy z was stara się budować Królestwo Niebieskie, głosić je i nieść pośród ludzi, do których każdy z was został posłany. Drodzy kapłani, w tych czasach widzicie zatroskanie ludzi, niepokoje, które budzą się w sercach, a są związane z wojną za naszą granicą. Waszym zadaniem jest być olejem nadziei dla wiernych, wskazywać wartości wyższe w świecie, płonąć, a nie zaledwie tlić się. Ludzie potrzebują kapłana, który płonie jak świeca i wskazuje cele w życiu. Szczególnie dla młodych ludzi, którym wydaje się, że odkryli negatywną prawdę o Kościele, a naprawdę odkryli tylko skrawek. Olej krzyżma powraca w sakramencie bierzmowania. Macie świadomość jak trudno przekazać młodym ludziom wartość bycia chrześcijaninem w świecie, mieć oparcie nie w przemijających wartościach, ale Chrystusie. Macie zadanie, aby się zakochali w Chrystusie i wzięli Kościół na serio.

Podczas Mszy Krzyżma kapłani odnawiają przyrzeczenia. Tuż przed tym Pasterz Diecezji zwracał się do kapłanów mówiąc:

– Macie iść w świat i głosić Ewangelię, dawać nadzieję, rozpraszać ciemności serca, trwogę, która się wdziera do serc, nawet może waszych, aby ją przezwyciężyć, a nadzieja mogła opanować nasze serca. W tym dniu przypominamy sobie, że Chrystus namaścił każdego z was aby iść i nieść Dobrą Nowinę o Chrystusie.

radionadzieja.pl/acz/md/pg

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com