30 marca 2020

Napisał
PONIEDZIAŁEK PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU


J 8,12-20

Jezus przemówił do faryzeuszów tymi słowami: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”.
Rzekli do Niego faryzeusze: „Ty sam o sobie wydajesz świadectwo. Świadectwo Twoje nie jest prawdziwe”.
W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: „Nawet jeżeli Ja sam o sobie wydaję świadectwo, świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem, skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie, ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Wy wydajecie sąd według zasad tylko ludzkich. Ja nie sądzę nikogo. A jeśli nawet będę sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ Ja nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał. Także w waszym Prawie jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe. Oto Ja sam wydaję świadectwo o sobie samym oraz świadczy o Mnie Ojciec, który Mnie posłał”.
Na to Mu powiedzieli: „Gdzie jest Twój Ojciec?”
Jezus odpowiedział: „Nie znacie ani Mnie, ani Ojca mego. Gdybyście Mnie poznali, poznalibyście i Ojca mego”.
Słowa te wypowiedział przy skarbcu, kiedy uczył w świątyni. Mimo to nikt Go nie pojmał, gdyż godzina Jego jeszcze nie nadeszła.


     „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.”
Jednym z tematów zaznaczonych w dzisiejszym fragmencie Ewangelii to światło. Jest ono czymś, czego bardzo potrzebujemy w naszym codziennym życiu, w pracy, w podróży – we wszystkim, co jest częścią naszego normalnego funkcjonowania na co dzień. Bardzo wiele rzeczy, które wykonujemy – to rzeczy, które potrzebują właściwego oświetlenia, potrzebują światła. Dlatego poszukujemy światła. Korzystamy ze światła słonecznego, ze światła dnia, w czasie którego staramy się wykonać dużą część naszych codziennych prac i obowiązków... A wtedy, kiedy to światło dnia jest niewystarczające, kiedy jest ciemno, pochmurno, mgliście – często z konieczności korzystamy z jakiegoś dodatkowego oświetlenia. Słyszymy, jak Jezus nam dziś mówi, że On jest światłością świata i że ten, kto idzie za Nim ma i mieć będzie potrzebne światło, światło życia. Pamiętając o tym, jak bardzo korzystamy ze światła dnia, ze światła słońca, z różnych dodatkowych źródeł światła i jak bardzo to światło jest nam potrzebne, korzystajmy też z tego, czym Jezus, Światłość świata nas chce obdarzać. Troszczmy się o to, by być zawsze blisko Niego, by z Nim razem podążać przez codzienność życia. Bądźmy przy Tym, który jest naszym Światłem.
Czytany 84 razy
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.  

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png